Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.05.2012 04:10 Miasto:Region Kategoria:Muzea Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Nie śpij - zwiedzaj!
fot. - Muzeum Sprzętu Wojskowego
fot. - Muzeum Sprzętu Wojskowego

W nocy z soboty na niedzielę - w Noc Muzeów - mieszkańcy różnych części naszego regionu będą mieli co robić. Oczywiście zachęcamy do tego, by nie spać - tylko zwiedzać!

Jak informowaliśmy, do międzynarodowej akcji Noc Muzeów przyłączyły się m.in. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz jego oddziały w Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, a także Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

W tym roku po raz pierwszy na nocne zwiedzanie (w godz. 19-24) zapraszają również: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.

- Głównym bohaterem tej nocy będzie oczywiście Mikołaj Kopernik - zapowiada wicedyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika Małgorzata Czupajło. - Chcemy upamiętnić 469. rocznicę jego śmierci. Dlatego o godz. 20 zacznie się specjalne spotkanie poświęcone astronomowi. Pokażemy film dokumentalny o poszukiwaniach jego grobu, będzie można posłuchać odczytu o ostatnich chwilach uczonego we Fromborku, obejrzeć miejsce jego pochówku w katedrze, a Teodora Malecka zaprezentuje krótki koncert organowy. Natomiast o godz. 22.30 będziemy czekali na pojawienie się... ducha Kopernika.

To jeszcze nie wszystkie atrakcje. Poza zwiedzaniem muzealnych obiektów na Wzgórzu Katedralnym i Szpitala Św. Ducha, będzie kuratorskie oprowadzanie po wystawach, aranżacja miejsca śmierci Mikołaja Kopernika, specjalny seans w planetarium - Muzyka pod gwiazdami (o godz. 19, 20, 21, 22 i 23), w Szpitalu św. Ducha - prezentacja multimedialna o szpitalu i ogrodzie, a z tarasu widokowego Wieży Radziejowskiego - dawnej dzwonnicy - będzie można podziwiać zachód słońca i nocną panoramę okolicy. Nie zabraknie też stoiska z pamiątkami.

Każdy, kto w sobotę odwiedzi Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie (ul. Przemysłowa 11C - za stacją paliw Huzar).), zwiedzi ekspozycję pojazdów z przewodnikiem oraz obejrzy najnowsze nabytki - w tym legendarny czołg T-34.

- Z pracownikami muzeum i wolontariuszami będzie można porozmawiać np. na temat pozyskiwania i konserwacji eksponatów, zaś między Muzeum Sprzętu Wojskowego a Muzeum w mrągowskim ratuszu zorganizujemy regularny transport zabytkowym samochodem strażackim - wszystko to w tajemniczej, nocnej scenerii, przy trzaskającym ognisku i wojskowej muzyce płynącej z głośników. Od godz. 19 do północy zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno osoby indywidualne, jak i grupy - podkreśla Marcin Wosik.

W Elblągu będzie można skorzystać z propozycji dwóch placówek. Centrum Sztuki Galeria El mieści się w dawnym kościele. Dzięki prowadzonym od szeregu lat, sukcesywnym remontom średniowieczny budynek stał się interesującą przestrzenią prezentacji nowoczesnej sztuki. Odbywają się tam też m.in. wydarzenia muzyczne i eksperymenty artystyczne.

- W sobotę muzycznie uraczy nas formacja Hati oraz Jacaszek z najnowszą produkcją Glimmer, a obejrzeć będzie można wizualizacje gościa z Czech Pavla Mrkusa - mówi Beata Branicka. - Podczas imprezy będzie można kupić wydawnictwa naszej galerii oraz - to zupełna nowość - koszulki z elbląskimi formami przestrzennymi, projektu Ady Ronżewskiej - Kotyńskiej. Pamiętając o zeszłorocznej kolejce do galerii, prosimy o wcześniejsze przybycie. Oszczędzi to nam i Państwu długiego oczekiwania.

Początek o godz. 22. Wstęp 2 zł (w cenie będzie okolicznościowy znaczek) lub 20 nakrętek, które wesprą zakup wózka dla Tomka Talarka.

Z kolei Muzeum Archeologiczno - Historyczne w godz. 19-23 premierowo pokaże nowe aranżacje wystaw: Truso nadmorskie emporium i Historia gocka. W związku z remontem budynku Podzamcza zostały one przeniesione do leżącego w sąsiedztwie tzw. Domu Rektora.

- Otwarcie ekspozycji w nowej aranżacji to okazja do wspólnej zabawy w Wikingów i skorzystania z wróżb skandynawskiej wiedźmy, a na stanowisku zabaw plastycznych w Chacie Wikingów na dziedzińcu całe rodziny będą mogły sprawdzić swe umiejętności - podpowiada Tomasz Gliniecki, kierownik działu edukacji i promocji.

Od godz. 19 w sali koncertowej budynku Gimnazjum będzie można posłuchać mini-wykładów o ciekawych eksponatach: Joanny Fonferek - o piecu secesyjnym z elbląskiej kamienicy, który niedawno został właśnie w tej sali postawiony przez elbląskich zdunów (godz. 19.10), Krystyny Laskowskiej - o roli wiatraków w krajobrazie Żuław (godz. 19.30); w sali edukacyjnej będą warsztaty etnograficzne Od ziarenka do bochenka - o tradycji wypieku chleba i specyfice Żuław.

A oto dalsze atrakcje Nocy Muzeów w tej placówce:

- Planszowisko - spotkanie z grami planszowymi: historycznymi i współczesnymi, które poprowadzi specjalista w tej dziedzinie historyk Piotr Adamczyk (turniej gier będzie trwał od godz. 19 do godz. 23); Piotr Adamczyk pokaże też plon zbiórki zabawek z czasów PRL-u i będzie zachęcał do udziału w tej akcji;

- pokazy audiowizualne, w tym projekcje kronik z kolekcji nieżyjącego już elbląskiego filmowca dokumentalisty Stefana Muli;

- na wystawie przedstawiającej wyniki wykopalisk na elbląskiej starówce będzie czynny Salon przebrań historycznych - będzie można uwiecznić się w sukni lub w zbroi;

- dwa koncerty młodzieży z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu (pod opieką Anny Wojak i Katarzyny Chmury); pierwszy - o godz. 20 - przedstawi efekty konkursu kompozytorskiego dla uczniów (utwory: Joanny Derendy, Magdaleny Garbeckiej, Magdaleny Goljanek, Kamila Jędrzejewskiego, Aleksandry Majewskiej, Pauliny Miedzińskiej, Dominiki Trochowskiej); na drugi - o godz. 21.30 - złożą się popisy solistów z towarzyszeniem fortepianu: Aleksandry Woźnowskiej, Kingi Kitowskiej, Mikołaja Wojciechowskiego; w organizacji występów pomaga Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur;

- spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszukiwawczo-Historycznego Denar, które realizuje projekt Skrzynia czasu; polega on na zebraniu i zachowaniu dla kolejnych pokoleń elblążan "kapsuły czasu", która ma przeleżeć sto lat;

- kiermasz wydawnictw i pamiątek regionalnych.

- Będą też oryginalne pamiątki z Nocy Muzeów, które jednak trzeba będzie wykonać samemu. Oczywiście na wszystkich wystawach znaleźć będzie można fachową pomoc w zwiedzaniu, a na dziedzińcu skorzystać z przygotowanego stoiska gastronomicznego, wypić herbatę i coś zjeść. Natomiast w niedzielę proponujemy spotkanie z elbląskimi kolekcjonerami. Targi Staroci na muzealnym dziedzińcu potrwają od godz. 10 do godz. 14 - informuje Tomasz Gliniecki.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11108
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6250584

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.