Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.05.2012 11:32 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Katyń w Strasburgu (felieton)

Po trzech latach Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok w sprawie tak zwanej Skargi katyńskiej. Stało się to niecały tydzień po obchodach drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej i przeszło bez większego medialnego echa.

Skargę przeciwko Rosji złożyło piętnaścioro krewnych zamordowanych w Katyniu polskich więźniów. Skarga katyńska została wniesiona do Trybunału w Strasburgu jako tzw. skarga wstępna 24 maja 2009 r. W poniedziałek, 16 kwietnia 2012 r., kilka minut po godzinie 11.00 Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpoczął odczytywanie wyroku (taka forma zakomunikowania wyroku ma miejsce bardzo rzadko, zwykle wyrok jest jedynie notyfikowny stronom i upubliczniany przez umieszczenie go na strone internetowej Trybunału). Sprawę rozpatrywało siedmiu sędziów - z Rosji, Ukrainy, Czech, Słowenii, Niemiec, Lichtensteinu i Wielkiej Brytanii.

Trybunał uznał, że Rosja naruszyła Konwencję Praw Człowieka w dwóch spośród trzech zaskarżonych artykułów. Zdaniem Trybunału: Rosja poniżająco traktowała krewnych ofiar odmawiając im statusu pokrzywdzonych. Naraziła ich tym na moralne cierpienia. Kolejny zarzut Trybunału jest taki, że Rosja nie współpracowała z Trybunałem, odmawiając Trybunałowi przekazania postanowienia o umorzeniu swojego śledztwa w sprawie katyńskiej. Dodatkowo, Trybunał uznał, że nie leży w jego kompetencji ocenianie, czy Rosja rzetelnie prowadziła śledztwo katyńskie.

Sędziowie zdecydowali również, że morderstwo polskich oficerów w Katyniu było zbrodnią wojenną, która nie ulega przedawnieniu.

Rosja powinna była współpracować z Trybunałem i traktować po ludzku krewnych ofiar katyńskich. Co ciekawe Trybunałowi także - zasłaniając się tajemnicą państwową - prokuratura rosyjska nie udostępniła akt umorzonego w 2004 r. śledztwa. Ani nawet nie udostępniła uzasadnienia tego umorzenia. To takie smaczki, które jeśli się bierze pod uwagę postawę Rosji wcale nie dziwią. Rosja jeszcze nie złożyła odwołania od wyroku - może to zrobić. Pytanie czy to zrobi? Bo że sam wyrok zlekceważyła to już pewne.

Drogę wniosku można prześledzić na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5643843

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.