Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.03.2012 09:25 Kategoria:Książka Prasa Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Zakręcona ekonomia

Chcesz żyć dłużej? Masz szansę na Nagrodę Nobla albo znalezienie się w bejsbolowej galerii sław? Jeśli nie, to najlepiej wykupić rentę dożywotnią lub być osobą bardzo wierzącą - w pierwszym wypadku zyskuje się motywację żeby jeszcze trochę pociągnąć, w drugim dlatego, że podobno wierzący częściej umierają miesiąc po najważniejszych świętach niż miesiąc przed nimi.

Skąd takie dane? Z książki, która ostatnio, zupełnie przypadkiem, wpadła w moje ręce. Super frekonomia to dzieło dwóch amerykańskich autorów - Stevena D. Levitta i Stephena J. Dubnera.

Jeden jest dziennikarzem, drugi ekonomistą, poznali się na umówionym przez redakcję wywiadzie, a dziś na swoim koncie mają dwa bestsellery. Co ich połączyło - poszukiwanie zjawisk dziwnych, czasem absurdalnych we współczesnym świecie, w aspekcie ekonomicznym. Stawiają mnóstwo ciekawych tez, które popierają badaniami naukowymi. To od czytelnika zależy, czy tezy te przyjmie czy odrzuci, ale to, czego się przy okazji dowie i co przemyśli, to ogromna wartość dodana.

Już po przeczytaniu niecałych stu stron z częścią przemyśleń postanowiłam podzielić się z domownikami, wywołując dyskusję. Najważniejsze pytanie jest takie: czy te tezy funkcjonują równie sprawnie na gruncie polskim, czy są one specyficzne dla społeczeństwa amerykańskiego? Chociaż nie tylko Ameryki książka ta dotyczy. Może podam jakiś przykład frekonomii:

"Jeśli znasz kogoś w południowo-wschodniej Ugandzie, kto w przyszłym roku spodziewa się dziecka, życz mu z całego serca, żeby nie urodziło się w maju. Byłoby wtedy o 20 procent bardziej narażone na zaburzenia wzroku, słuchu lub zdolności uczenia się w wieku dorosłym.

Ale za dwa lata bez obaw będzie można rodzić w maju. Niebezpieczeństwo jednak nie zniknie, tylko się przesunie; najokrutniejszym miesiącem będzie teraz kwiecień.

Jak można wyjaśnić tę dziwną prawidłowość? Zanim odpowiesz, weź jeszcze pod uwagę, że to samo zjawisko odnotowano na drugim końcu świata w Michigan. Urodzenie dziecka w maju w Michigan może się wiązać  z jeszcze większym ryzykiem niż w Ugandzie.

Ekonomiści Douglas Almond i Bhashkar Mazumder znaleźli proste wyjaśnienie tego osobliwego i niepkojącego zjawiska: ramadan".

O tym dlaczego tak jest lub dlaczego tak może być opowiadają na kolejnych stronach i nie są to wyjaśnienia sztampowe i budzące oczywiste skojarzenia - to najmocniejsza strona tej książki.

Wytłumaczą jak to się stało, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci spadł poziom nauczania. Dlaczego zamachowcy-samobójcy powinni kupować polisę na życie? Co jest bardziej niebezpieczne: prowadzenie samochodu po pijanemu czy spacer po pijanemu? Czy telewizja przyczynia się do wzrostu przestępczości?

Chcecie się dowiedzieć? Przeczytajcie - z przymrużeniem oka albo bez, ale dla rozruszania umysłu - warto.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10907
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5517034

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.