Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 23.02.2012 10:03 Miasto:Region Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Bugowska Placówka:Stowarzyszenie Dom Warmiński
Warmia i Mazury dawniej i dziś (omówienie książki)

"Dla zwiedzania Mazur i Warmii najdogodniejsze są miesiące letnie, a w szczególności maj, czerwiec, lipiec i sierpień, gdyż wtedy w Lecu, Rucian, Węgoborku i Ostródy kursują parowce po jeziorach" - czy coś się od tego czasu zmieniło? Na pewno minęło prawie 90 lat.

Wydany we Lwowie w 1923 r. Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii to przez wiele lat była swoistego rodzaju encyklopedia dotycząca właśnie tego regionu.

Jej autor Mieczysław Orłowicz (1881-1959) był doktorem praw, polskim geografem, a z zamiłowania krajoznawcą i wybitnym popularyzatorem turystyki. Ten absolwent Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie był współzałożycielem Akademickiego Klubu Turystycznego we Lwowie, organizował również pierwszy Komitet Olimpijski w Polsce. Był autorem ponad stu przewodników turystycznych. Orłowicz propagował turystykę w Bieszczadach Wschodnich, na terenach obecnej Ukrainy, zaprojektował też przebieg wschodniej części Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Reprint Ilustrowanego przewodnika po Mazurach Pruskich i Warmii Mieczysława Orłowicza udał się dzięki środkom europejskim, a dokonał tego powiat braniewski i Stowarzyszenie Dom Warmiński. Publikację przygotowało wydawnictwo Ekwita z Gdańska.

Wydana właśnie publikacja składa się z reprintu opisywanego przewodnika oraz współczesnych opisów miejscowości, a wśród nich: Mikołajek, Giżycka, Gołdapi, Mrągowa, Olsztynka, Ostródy, Braniewa, Pieniężna, Fromborka, Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Nidzicy, Jonkowa czy Gietrzwałdu wraz z kolorowymi fotografiami. Przewodnik rozpowszechniany jest bezpłatnie.

"Restauracje liczne i dobre - za to kawiarnie, jak wszędzie w Niemczech, fatalne, a kawa zła". Wszystko opisane jest dokładnie, a uwagi są niezwykle cenne dla dzisiejszych historyków i miłośników minionych dziejów. Jest tu wiele smaczków, które wywołują uśmiech na twarzy i pobudzają wyobraźnię do podróży w czasie.

Jednak przewodnik już w momencie druku był nieaktualny - Orłowicz odbył swą podróż w 1913 r., a już w 1914 r. zniszczenia wojenne zmieniły krajobraz Warmii i Mazur. W 1952 r. autor wydał przewodnik o zaktualizowanej treści, będący de facto inną książką. Publikacja z 1923 r. doczekała się również wydania przygotowanego przez Borussię w 1991 r..

Warmia i Mazury cały czas stanowią teren atrakcyjny turystycznie i cały czas potrzebują dobrych przewodników, bo te walory, które mają mówią same za siebie, ale to w dzisiejszym czasie za mało. Dlatego warto też sięgać do historii, po to, co mamy najlepszego i co po nawet 90 latach ma potencjał.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5627663

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.