Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 04.02.2012 11:28 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Książę, biskup... Człowiek swoich czasów
Ilustracja
Ilustracja "Setnika bajek" autorstwa Roberta Listwana.

Zły głód, wojna, powietrze; gorsi źli sąsiedzi lub Każdy wiek ma goryczy, ma swoje przywary i Często, co złe z pozoru, dobre jest w istocie - kto był autorem tych sentencji? Podpowiem urodził się prawie dokładnie 277 lat temu...

To nie jest podchwytliwe pytanie. Odpowiedź nie jest skomplikowana, każdy średnio wykształcony człowiek powinien wiedzieć kto jest autorem najlepszych polskich bajek - krótkich, rymowanych i z morałem. Arcybiskup Ignacy Krasicki związany był z naszym regionem, ale przede wszystkim był człowiekiem swoich czasów.

Jak go opisać krótko? Biskup warmiński od 1767 r., arcybiskup gnieźnieński od 1795 r., książę sambijski, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydent Trybunału Koronnego w Lublinie w 1765 r., poeta, prozaik i publicysta, kawaler maltański. Już kręci się w głowie, a to przecież tylko proste, aczkolwiek mogące imponować, określenia na setki rzeczy, którymi Krasicki się zajmował.

Krasicki wielkim poetą był. Można by tak napisać parafrazując słynną gombrowiczowską drwinę. Ależ nie. Krasicki wielkim człowiekiem był - to można powiedzieć bez odrobiny sarkazmu.

Już samo urodzenie predestynowało go do wielkich czynów - był spokrewniony z najświetniejszymi rodami Rzeczypospolitej, otrzymał staranne wykształcenie i podobnie jak dwóch jego braci, wybrał karierę duchownego. Dlaczego - jak sam napisał: Szedłem dla grosza i dla chwały Bożej. Po złożeniu ślubów, pełnił w kościele różne, średnio ważne funkcje, wyjeżdżał za granicę. Szybko również zaprzyjaźnił się z młodym wówczas Stanisławem Augustem Poniatowskim - przyszłym władcą Rzeczpospolitej Obojga Narodów. To właśnie wkrótce po tym, gdy ten włożył koronę, Krasicki został biskupem warmińskim (o tym co miał wspólnego polski król z wyborem biskupa warmińskiego, a miał naprawdę sporo, można by napisać kolejny felieton). Jednocześnie uzyskał tytuł księcia i godność senatora - zajmował szóste miejsce w Senacie. W wieku 31 lat był jedną z najważniejszych osób w Rzeczpospolitej.

Na Warmii nie przyjęto go ciepło, liczono się ze zmianami, które wprowadzi. Zresztą sytuacja w Polsce również nie była sprzyjająca. Przebywał tu 28 lat, dopóki nie objął arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, ale tylko przez 6 lat samodzielnie rządził Warmią.  Oswajał się z tą ziemią kilkanaście lat - o Lidzbarku Warmińskim pisał moja pustelnia, północna nora Warmijczyka, czy miejsce oddalone od stolicy i najbardziej odosobnione na całym wybrzeżu Bałtyku. Krasicki zadomowił się przede wszystkim w Lidzbarku Warmińskim i Smolajnach. To tam z rozmachem urządzał swoje rezydencje. Przez 20 lat dzielił z Warmią jej tragiczny los.

Jako poeta debiutował późno - w wieku 40 lat, ale jego pierwszy utwór "Hymn do miłości ojczyzny" przez wiele lat był hymnem narodowym. Napisał 195 bajek, pierwszą polską powieść nowożytną, poemat heroikomiczny, pisał również satyry, a także prace z zakresu homiletyki, teologii, heraldyki, tłumaczył klasyczne dzieła.

Na koniec chciałabym polecić Państwu niezwykłe wydawnictwo - Setnik bajek Ignacego Krasickiego z ilustracjami Roberta Listwana. Od pierwszej strony, a nawet od samej okładki wprowadza nas w niezwykły świat. Pełen żywych kolorów, nieco abstrakcyjny, niezwykle sugestywny i frapujący. Gdy po raz pierwszy zobaczyłam tę książkę wiedziałam, że chcę ją mieć. Choćby po to, żeby raz na jakiś czas zdjąć ją z półki i pooglądać.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5659066

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.