Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.01.2012 02:09 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
W 30 lat po zbrodni

Po ponad trzydziestu latach udało się skazać Czesława Kiszczaka w procesie autorów stanu wojennego. Jedni uważają, że to wyrok symboliczny, inni, że skandaliczny.

To, że po tylu latach tematy te tak podniecają nastroje opinii publicznej świadczy o tym, że zmarnowaliśmy dwadzieścia lat, wolnej Polski i dalej nie uporaliśmy się z rozliczaniem z przeszłością. Świadczy też o tym, że historii nie da się tak po prostu zapomnieć i przekreślić grubą kreską ? to szczytne i ...głupie.

Dyskusja, która toczy się wokół tego tematu jest niezwykle burzliwa - zarówna ta, która można oglądać w mediach, jak i ta, która toczy się na forach w Internecie. Temat wciąż dzieli i wzbudza ogromne emocje. Mało tego, młodzi, którzy urodzili się już po tych wydarzeniach również włączają się w debatę i również traktują ją w sposób emocjonalny. Chociaż widać i taki nurt, który zawiera się w sformułowaniu nie widziałeś, nie przeżyłeś, nie masz prawa głosu. Wszystko to obserwuję z lekkim zdziwieniem i z dużym dystansem bo zastanawiam się, jak potwierdzona historycznymi źródłami prawda może budzić tyle emocji i prób ich negacji.

Dekrety i uchwała o wprowadzeniu stanu wojennego podjęta przez Radę Państwa 12 grudnia 1981 r. były nielegalne - stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie w uzasadnieniu wyroku w procesie autorów stanu wojennego. Takie uzasadnienie powstało na podstawie historycznych dokumentów i jest zgodne z dzisiejszym stanem wiedzy. A to czy karanie starych ludzi jest etyczne, czy nie to zupełnie inna kwestia dlatego nie napiszę ani słowa o wysokości wyroku, a jedynie o tym, że to ważny wyrok i jako historyk cieszę się z niego.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5659017

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.