Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.11.2011 06:07 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Krótki felieton o tolerancji i integracji

Odbierając z lotniska Finów, którzy przyjechali na Międzynarodowe Spotkania Artystyczne uświadomiłam sobie prostą prawdę - to my mamy problem z tolerancją i integracją, to nie osoby niepełnosprawne potrzebują integracji ze społeczeństwem, to społeczeństwo niewiele wie o niepełnosprawności.

Mówimy o nich z pewnym pobłażaniem, staramy się im tworzyć szanse, dajemy możliwości. Robimy to dla nich czy dla siebie? Pierwszym impulsem do takich przemyśleń była rozmowa z organizatorem Międzynarodowych Spotkań Artystycznych - Teresą Miłoszewską. To ona zwróciła uwagę na to, że dzięki Twórczej Terapii (projektowi realizowanemu przez CSE Światowid, w ramach którego odbywają się m.in. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne) edukujemy nie tylko jego uczestników, edukujemy również wszystkich dookoła. Gdy w operze obok normalnego widza - pani w wieczorowej sukni lub pana w garniturze, siada tak samo, z taką samą starannością, ubrana osoba niepełnosprawna, która w taki sam sposób i na takich samych zasadach, jako widz uczestniczy w przedstawianiu, to po pewnym czasie wszystkie bariery, ograniczenia, obawy przestają mieć znaczenie. Zaczyna postrzegać się osobę niepełnosprawną, jako pełnoprawnego uczestnika kultury i życia społecznego. To było, jak objawienie. W tych słowach znalazłam definicję tego, czego od dawna się domyślałam, ale nie chciałam sformułować - to nie niepełnosprawni są tak naprawdę niepełnosprawni w społeczeństwie. To my, określając ich jako grupę wykluczonych, potrzebujących specjalnych względów, takich z nich czynimy.

Czując to ciepło, tą pełną akceptację świata, tą chęć uczestniczenia we wszystkich, co się dookoła odbywa można uświadomić sobie, że życie może polegać na czymś innym niż tylko schemat: praca, jedzenie, telewizja, weekendowe wyjście do kina lub na imprezę.

Może nieco to wyolbrzymiłam, ale czasem takie postawienie sprawy jest potrzebne, żeby ktoś inny po przeczytaniu zdecydował się chociaż na odrobinę refleksji. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne właśnie się skończyły i minęła kolejna okazja na to, żeby podszkolić się z tolerancji i spotkać, na równych prawach i bez etykiet.

 

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5626679

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.