Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.10.2011 09:25 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Galeria Zum- Krystyna Olechnowicz
Kazimierz Kalkowski w Galerii Zum - zobacz!
Plakat imprezy
Plakat imprezy

Elbląska galeria Zum zaprasza na wystawę prac Kazimierza Kalkowskiego, rzeźbiarza, malarza, ceramika i rysownika. Wernisaż - 20 października.

Kazimierz Kalkowski, urodził się w 1954 r. w Gdańsku. Do szkoły podstawowej chodził w Gdańsku - Wrzeszczu. Ojciec chciał, aby syn otrzymał solidne wykształcenie rzemieślnicze tym bardziej, że zdradzał nieprzeciętne umiejętności w posługiwaniu się ołówkiem i kredkami.

Edukację plastyczną rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie, po dwóch latach zmienił szkołę i przeniósł się do Liceum Plastycznego w Orłowie. Pierwszym prawdziwym nauczycielem malarstwa była prof. Danuta Pietkiewicz.

Już w liceum Kazimierz Kalkowski miał swoją pierwszą wystawę. Przedstawiał małe formy ceramiczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Bartoszycach. Studiował malarstwo w gdańskiej PWSSP pod okiem niezwykłego malarza Kazimierza Kacha Ostrowskiego. Jednocześnie uczył się ceramiki.

Dyplom obronił w 1981 roku pracą malarską poświęconą zrywowi robotniczemu w Stoczni Gdańskiej. Wiele lat pracował w macierzystej uczelni jako asystent Kazimierza Ostrowskiego, później prowadząc pracownię malarstwa ściennego.

Jest wyjątkowym artystą, posiada niebywałą intuicję artystyczną i duże umiejętności. Porusza się w wielu dziedzinach twórczości plastycznej. Tworzy oryginalne, oszałamiające kunsztem i wirtuozerią rzeźby ceramiczne. Jest wielką indywidualnością, jego sztuka jest niepowtarzalna i inteligentna. Swoje wizje artystyczne zamyka w groteskowych scenach przypominających estetykę Boscha, Schulza, Witkacego czy Brueghela. Rzeczywistość przedstawia w kategoriach absurdu, skupia się na ciemnej stronie życia ludzkiego jednocześnie przedstawia kruchość charakteru człowieka. (Stanisław Seyfried)

Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych w całej Polsce, a także na świecie w USA, Niemczech i Luksemburgu.

Wernisaż - czwartek, 20 października, godz. 18. Galeria mieści się przy ul. Kowalskiej 3-5/D. Prace będzie można oglądać do końca listopada. Wstęp wolny.

***

Zobacz wideo wypowiedzi Krystyny Olechnowicz, właścicielki galerii Zum.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5634522

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.