Wczoraj w Londynie miała miejsce premiera najnowszego filmu elblążanina Sławomira W. Malinowskiego Śladami podniebnej epopei. 20 października dokument będzie można obejrzeć w telewizji Planete.
Tym razem filmowiec ruszył śladami Bitwy o Anglię, jednej z najważniejszych kampanii II wojny światowej i wspaniałej karty w dziejach polskich sił zbrojnych.
- Z 2927 uczestniczących w bitwie pilotów jedynie niecałe 5 procent stanowili Polacy. Ale z zestrzelonych 2692 niemieckich samolotów Polacy zestrzelili aż 203, czyli 7,5 procent. Bilans strąceń Dywizjonu 303 stanowił trzykrotną średnią RAF, przy jednej trzeciej przeciętnych strat. To imponujący i niedościgniony wynik - podkreśla Sławomir Malinowski.
Film stanowi zapis wędrówki po Londynie i jego okolicach w poszukiwaniu tego, co pozostało po polskich lotnikach z tamtych dni.
Widzowie mają okazję zobaczyć pamiętne lotniska: Northolt i Biggin Hill, a także np. kaplicę znajdującą się przy jednym z tych lotnisk, której wejścia strzegą repliki samolotów: Hawker Hurricane i Supermarine Spitfire. O pamiątkach z czasów wojny, w tym wielu dotyczących polskich pilotów, opowiada Leslie Chester. Kamera zagląda też do pubu King's Arms, w którym nasi lotnicy spędzali swój wolny czas między kolejnymi misjami bojowymi.
Głos zabierają także: Bob Ogley, historyk i autor książek o lotnikach z czasów Bitwy o Anglię, który doskonale pamięta polskich myśliwców i gen. Władysława Sikorskiego, płk. Andrzej Jeziorski, prezes Fundacji Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii, pilot 304 dywizjonu bombowego oraz dr Andrzej Suchcitz, z którym elblążanin spotkał się w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.
- Nie chodziło mi o analizę Bitwy o Anglię czy całościowe przedstawienie tego, co pozostało po polskich dywizjonach - mówi reżyser. - To rodzaj refleksji o wielkim wkładzie Polaków w II wojnę światową, bohaterskich czynach zwykłych ludzi, którzy o swą ojczyznę musieli walczyć z dala od kraju. Do realizacji filmu sprowokowały mnie rozmowy z rodakami, którzy przyjechali do Anglii w poszukiwaniu pracy lub odwiedzają ją turystycznie, lecz niewiele wiedzą o miejscach, w których ta historia się rozgrywała, choć często znajdują się dosłownie na wyciągnięcie ręki. To smutne, bo przecież ta pamięć to wielka część patriotyzmu i narodowej dumy.
Dokument powstał przy współpracy z pułkownikiem Andrzejem F. K. Jeziorskim, majorem Zbigniewem Stączkiem, Fundacją Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii, Royal Air Force w Northolt oraz Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Swojego głosu do tłumaczeń Anglików, którzy wzięli udział w filmie, użyczyli dziennikarze Radia Olsztyn: Wojciech Ogrodziński, Marek Markiewicz i Jaromir Wroniszewski.
- Współpraca z nimi to była sama przyjemność - podkreśla Sławomir Malinowski. - Zresztą, przy realizacji zdjęć w Anglii, jak i później, spotykaliśmy się z wielką sympatią i przychylnością. Towarzyszyło nam przez cały czas wielkie zainteresowanie, przede wszystkim starej emigracji. Najlepszym na to dowodem premiera filmu właśnie w Londynie.
Obraz będzie można zobaczyć w telewizji Planete 20 października, o godz. 21.45.
Śladami podniebnej epopei
Czas emisji: 49 min. 22 sek.
Produkcja: Leader Film i Stowarzyszenie Tezaurus 2010
Scenariusz i reżyseria: Sławomir W. Malinowski
Zdjęcia: Krzysztof Kowalski
Współpraca: Płk Andrzej F.K. Jeziorski
Mjr Zbigniew Stączek
Daniel Piotrowicz
Marcin Ł. Malinowski
Tomasz Kujotkowski
Komentarz: Sławomir W. Malinowski
Czytali: Sławomir W. Malinowski
Marek Markiewicz
Wojciech Ogrodziński
Jaromir Wroniszewski