Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.10.2011 12:27 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:informacja nadesłana Placówka:Brak
Śladami podniebnej epopei
Sławomir W. Malinowski z płk. Andrzejem Jeziorskim, uczestnikiem Bitwy o Anglię, pilotem 304 dywizjonu bombowego w bazie lotniczej RAF w Northolt. Fot. Daniel Piotrowicz/Leader Film
Sławomir W. Malinowski z płk. Andrzejem Jeziorskim, uczestnikiem Bitwy o Anglię, pilotem 304 dywizjonu bombowego w bazie lotniczej RAF w Northolt. Fot. Daniel Piotrowicz/Leader Film

Wczoraj w Londynie miała miejsce premiera najnowszego filmu elblążanina Sławomira W. Malinowskiego Śladami podniebnej epopei. 20 października dokument będzie można obejrzeć w telewizji Planete.

Tym razem filmowiec ruszył śladami Bitwy o Anglię, jednej z najważniejszych kampanii II wojny światowej i wspaniałej karty w dziejach polskich sił zbrojnych.

- Z 2927 uczestniczących w bitwie pilotów jedynie niecałe 5 procent stanowili Polacy. Ale z zestrzelonych 2692 niemieckich samolotów Polacy zestrzelili aż 203, czyli 7,5 procent. Bilans strąceń Dywizjonu 303 stanowił trzykrotną średnią RAF, przy jednej trzeciej przeciętnych strat. To imponujący i niedościgniony wynik - podkreśla Sławomir Malinowski.

Film stanowi zapis wędrówki po Londynie i jego okolicach w poszukiwaniu tego, co pozostało po polskich lotnikach z tamtych dni.

Widzowie mają okazję zobaczyć pamiętne lotniska: Northolt i Biggin Hill, a także np. kaplicę znajdującą się przy jednym z tych lotnisk, której wejścia strzegą repliki samolotów: Hawker Hurricane i Supermarine Spitfire. O pamiątkach z czasów wojny, w tym wielu dotyczących polskich pilotów, opowiada Leslie Chester. Kamera zagląda też do pubu King's Arms, w którym nasi lotnicy spędzali swój wolny czas między kolejnymi misjami bojowymi.

Głos zabierają także: Bob Ogley, historyk i autor książek o lotnikach z czasów Bitwy o Anglię, który doskonale pamięta polskich myśliwców i gen. Władysława Sikorskiego, płk. Andrzej Jeziorski, prezes Fundacji Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii, pilot 304 dywizjonu bombowego oraz dr Andrzej Suchcitz, z którym elblążanin spotkał się w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

- Nie chodziło mi o analizę Bitwy o Anglię czy całościowe przedstawienie tego, co pozostało po polskich dywizjonach - mówi reżyser. - To rodzaj refleksji o wielkim wkładzie Polaków w II wojnę światową, bohaterskich czynach zwykłych ludzi, którzy o swą ojczyznę musieli walczyć z dala od kraju. Do realizacji filmu sprowokowały mnie rozmowy z rodakami, którzy przyjechali do Anglii w poszukiwaniu pracy lub odwiedzają ją turystycznie, lecz niewiele wiedzą o miejscach, w których ta historia się rozgrywała, choć często znajdują się dosłownie na wyciągnięcie ręki. To smutne, bo przecież ta pamięć to wielka część patriotyzmu i narodowej dumy.

Dokument powstał przy współpracy z pułkownikiem Andrzejem F. K. Jeziorskim, majorem Zbigniewem Stączkiem, Fundacją Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii, Royal Air Force w Northolt oraz Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Swojego głosu do tłumaczeń Anglików, którzy wzięli udział w filmie, użyczyli dziennikarze Radia Olsztyn: Wojciech Ogrodziński, Marek Markiewicz i Jaromir Wroniszewski.

- Współpraca z nimi to była sama przyjemność - podkreśla Sławomir Malinowski. - Zresztą, przy realizacji zdjęć w Anglii, jak i później, spotykaliśmy się z wielką sympatią i przychylnością. Towarzyszyło nam przez cały czas wielkie zainteresowanie, przede wszystkim starej emigracji. Najlepszym na to dowodem premiera filmu właśnie w Londynie.

Obraz będzie można zobaczyć w telewizji Planete 20 października, o godz. 21.45.

 


Śladami podniebnej epopei

Czas emisji: 49 min. 22 sek.

Produkcja: Leader Film i Stowarzyszenie Tezaurus 2010

Scenariusz i reżyseria: Sławomir W. Malinowski

Zdjęcia: Krzysztof Kowalski

Współpraca: Płk Andrzej F.K. Jeziorski
Mjr Zbigniew Stączek
Daniel Piotrowicz
Marcin Ł. Malinowski
Tomasz Kujotkowski

Komentarz: Sławomir W. Malinowski

Czytali: Sławomir W. Malinowski
Marek Markiewicz
Wojciech Ogrodziński
Jaromir Wroniszewski

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10812
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5273043

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.