Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.09.2011 09:23 Kategoria:Film / Media Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Miłość i wojna w 1920 roku

Seriale, filmy fabularne, dokumenty... Wojna polsko - bolszewicka to doskonały motyw filmowy, który od lat 20. ubiegłego wieku był już wielokrotnie wykorzystywany, ale cały czas stanowi dla filmowców źródło inspiracji, czego dowodem może być najnowszy film Jerzego Hoffmana.

- Chcemy przypomnieć Polakom, jak w 1920 roku, w bitwie pod Warszawą, zostały rozwiane wszelkie plany biura politycznego na Kremlu, na czele z Włodzimierzem Leninem, który przez Polskę chciał przerzucić rewolucję do Niemiec, a z Niemiec na zachód i zrealizować marzenie o rewolucji światowej. Tak się nie stało - mówił Jerzy Hoffman w wywiadzie dla Stopklatki w listopadzie 2009 roku. - Europa i świat zawdzięcza to człowiekowi, którego starano się później pozbawić zwycięstwa. Dowódcy, który przeprowadził Polskę przez problemy stworzenia państwowości, czyli Józefowi Piłsudskiemu. Nie chcemy tworzyć mu pomnika bez skazy, bo, jak każdy z nas, miał swoje zalety i wady. Jednak to dzięki jego ogromnej sile wewnętrznej i energii udało się skonsolidować skłócone społeczeństwo i pchnąć do zdemoralizowanej armii nowe siły w postaci ochotników. Niemal od dzieci aż po starszych. I dzięki niemu udało się zwyciężyć w momencie, kiedy cały zachód był przekonany, że musimy przegrać, a Lenin już czekał na zdobycie Warszawy. I o tym właśnie będzie to kino.

Wszystko to, o czym mówił w wywiadzie Hoffman cały czas stanowi o sile tej historii. To historia, która fascynuje, ma wiele odcieni i wiele motywów, które można przedstawić na mnóstwo sposobów. Jerzy Hoffman postanowił pokazać Bitwę Warszawską w tle, na pierwszy plan wysunął losy pary fikcyjnych bohaterów. Zastosował doskonale nam znany sienkiewiczowski schemat - miłość na tle zawieruchy wojennej oznacza fabułę, która ma trafić do jak największej liczby osób, ma być popularyzatorska, uniwersalna, ma przyciągać przed ekrany.

Bitwa Warszawska jest bardzo nośnym materiałem historycznym, doskonale nadaje się do sfilmowania. Jest państwo, które na dobrą sprawę jeszcze nie istnieje, jest wojsko, które dopiero się formuje, a mundury dla niego szyte są na bieżąco. Są tysiące młodych patriotów, którzy z pełnym zaangażowaniem bronią nowej ojczyzny, są politycy, którzy w najcięższych chwilach (i jedynie na moment) potrafią się wznieść ponad podziały i jest on - wódz naczelny - silny, zdecydowany, doświadczony, charyzmatyczny i ...szczery. Józef Piłsudski - to materiał na kolejne filmy, które na pewno zostaną jeszcze nakręcone.

Motyw wojny polsko - bolszewickiej był wykorzystywany m.in. w produkcjach:

A jednak Polska. 1918-1921 - film dokumentalny w reż. Wincentego Ronisza z 1992 r., Bitwa warszawska 1920 - film dokumentalny w reż. Zbigniewa Wawera i Tadeusza Kondrackiego z 1995 r., Bitwa warszawska 1920 roku - film dokumentalny w reż. Zbigniewa Wawera i Janusza Brandta z 1992 r., Bohaterstwo polskiego skauta - polski film z 1920 r., Cud nad Wisłą - film w reż. Ryszarda Bolesławskiego z 1921 r., Cud nad Wisłą - film dokumentalny w reż. Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego z 2005 r., Gwiaździsta eskadra - polski film wojenny w reż. Leonarda Buczkowskiego z 1930 r., Musieli zwyciężyć - film dokumentalny w reż. Aliny Czerniakowskiej z 2000 r., Niewypowiedziana wojna - opowiadający o wojnie z pkt. widzenia gen. Maxime'a Weyganda w reż. Mariusza Malinowskiego z 2000 r., Ochotnicy roku 1920 - film dokumentalny w reż. Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego z 1995 r., Póki my żyjemy czyli moja wojna z Budionnym - biograficzny film dokumentalny w reż. Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego z 1996 r., Siedemnastu wspaniałych - film dokumentalny w reż. Zbigniewa Kowalewskiego z 2005 r., Szabla od komendanta - film w reż. Jakuba Kolskiego z 1995 r., Trucizna bolszewizmu - polski film fabularny z 1924 r., Wojna polsko-bolszewicka 1918?1921 ? film historyczny w reż. Wincentego Ronisza z 1992 r., 1920. Wojna i miłość - 13. odcinkowy serial telewizyjny, w reż. Macieja Migasa z 2010-2011 r., Wielka Wojna na Wschodzie - 8. odcinkowy serial dokumentalny-fabularyzowany w reż. Krzysztofa Miklaszewskiego z 2009 r., Zwyczajny bohater - biograficzny film dokumentalny o Ignacym Skorupce w reż. Leszka Wiśniewskiego z 2005r.

----------------------------------------------------------

Opis fabuły filmu Jerzego Hoffmana Bitwa Warszawska 1920:

Jan (Borys Szyc), poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko- bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego (Adam Ferency), który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11042
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6043193

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.