Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.08.2011 10:19 Miasto:Warszawa Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
3D - jedyna słuszna technologia - posłuchaj!
Warto zajrzeć na stronę internetową Zodiak Jerzy Hoffman Film Production
Warto zajrzeć na stronę internetową Zodiak Jerzy Hoffman Film Production

Miasto ruin - zrealizowaną w 3D opowieść o zniszczonej wojną Warszawie w ciągu niespełna roku obejrzało ponad pół miliona widzów. Przed nami - premiera Bitwy warszawskiej 1920 - pierwszego polskiego filmu fabularnego w trójwymiarze. Dzięki technologiom wirtualnej rzeczywistości powstają dziś światy tak samo realne, jak wszystko inne, co nas otacza.

 

Miasto ruin to wspólny projekt instytucji kultury - Muzeum Powstania Warszawskiego i firmy Platige Image. Pięciominutowy film pokazuje ogrom zniszczeń stolicy widziany z pokładu Liberatora, alianckiego bombowca z czasów II wojny światowej.

Ten niezwykły, budzący silne emocje obraz miał premierę 1 sierpnia ubiegłego roku. Jest pokazywany na festiwalach na całym świecie, mogą go także obejrzeć odwiedzający warszawskie muzeum. Jak mówią pracownicy placówki, po bilety na seanse zawsze są kolejki.

Kolejki będą być może ustawiać się także po bilety na Bitwę warszawską 1920 w reżyserii Jerzego Hoffmana. Jest to pierwszy polski film pełnometrażowy, który został wyprodukowany w 3D (będzie go można obejrzeć także w kinach cyfrowych, które nie mają możliwości projekcji w tej technologii oraz w kinach tradycyjnych, wyświetlających filmy z taśm światłoczułych).

- Niektórzy traktują to jako modę. Pierwszą rewolucją, która nastąpiła w kinie, był dźwięk i to był koniec wielkiego kina niemego. Trudno. Kolejną rewolucją był kolor i też ubolewano, że kończy się sztuka artyzmu czarno-białej fotografii. Od czasu pierwszych cukierkowatych kolorów minęły lata i dzisiaj można wydobywać wszystkie niuanse i rzeczywiście malować barwą. 3D to jest kolejna rewolucja, bo - koniec końców - jeśli człowiek otaczający go świat widzi właśnie tak, trójwymiarowo, to dlaczego to, co mu proponujemy na ekranie, nie ma być tak samo trójwymiarowe. Jeszcze trochę i nie trzeba będzie okularów, technika pójdzie do przodu... To są procesy nieodwracalne - mówi 80-letni reżyser, z którym rozmawialiśmy w czerwcu, w Warszawie.

Technologie wirtualnej rzeczywistości, w tym właśnie 3D czy projekcje holograficzne są dziś stosowane w projektach artystycznych, kulturalnych (m.in. w muzeach), ale też np. w przemyśle.

Mówi Marcin Wiśniewski z firmy i3D:

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11042
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6043232

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.