Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.07.2011 10:18 Miasto:Warszawa Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Pomaganie to część naszej filozofii - posłuchaj!
"(...) Często jest tak, że jak chce się zrobić coś dobrego, to najpierw trzeba przełamać barierę pod tytułem: dlaczego to robicie? co za tym stoi?"

Społeczna odpowiedzialność biznesu to u nas wciąż jeszcze nowe pojęcie. Firmy rzadko włączają się w rozwiązywanie problemów społecznych. Nowe idee i standardy zaszczepiają światowe koncerny. Także w sferze wspierania kultury.

 

 

Społeczna odpowiedzialność biznesu może realizować się w różnych formach. Może to być wsparcie pieniężne (choćby poprzez konkursy grantowe), a także pomoc w postaci wdrażania rozwiązań technologicznych, sprzętowych, zaangażowania specjalistów czy pracy wolontariackiej.

Dobry przykład daje np. koncern IBM, który obchodzi swoje 100-lecie. 2011 rok jest też Rokiem Wolontariatu w tej firmie.

- Wspólnie z Muzeum Pałacowym w Pekinie IBM stworzył wirtualne Zakazane Miasto. Ogromny, warty ponad 3 mln dolarów projekt trwał 3 lata i przybliżył tę kulturę całemu światu. W Polsce nasze działania na rzecz kultury dopiero się zaczynają. Trwa np. program, dzięki któremu nasi pracownicy są wolontariuszami w placówkach kulturalnych. Współpracujemy z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Narodowym Instytutem Audiowizualnym i szukamy kolejnych partnerów. Organizujemy również konkursy grantowe - mówi Anna Jawor, menadżer społecznej odpowiedzialności biznesu IBM Polska.

Pomaganie, angażowanie się w rozwiązywanie ważnych problemów społecznych to część filozofii koncernu.

- Włączamy w to najlepsze technologie IT i naszych ludzi, czyli to, co mamy najlepszego. Widzimy, że także kultura jest tym obszarem gdzie możemy zrobić dużo dobrego i wiele pomóc. W Polsce próbujemy przede wszystkim wzmocnić jednostki kultury, szczególnie w zakresie edukacji kulturalnej. Ten temat ściśle wiąże się z procesem digitalizacji zbiorów. Mamy świadomość, że to jest niezwykle ważne, że to do młodych ludzi przemawia. Jeśli mówimy o promocji kultury, to stare metody powoli się wyczerpują, trzeba czegoś nowego i my widzimy tutaj ogromną rolę dla nas. Staramy się wchodzić w takie projekty, w których pokazujemy jak nowoczesne technologie mogą przybliżyć kulturę użytkownikom - wyjaśnia Anna Jawor.

W Polsce taka postawa jest wciąż jeszcze czymś nowym.

- W naszym kraju jest nadal niski poziom zaufania społecznego. Często jest tak, że jak chce się zrobić coś dobrego, to najpierw trzeba przełamać barierę pod tytułem: dlaczego to robicie? co za tym stoi? Dlatego my bardzo otwarcie mówimy: tak, za tym stoi nasz biznes, my w ten sposób budujemy sobie rozpoznawalność. To musi nam się oczywiście opłacać, ale przy okazji możemy zrobić tyle dobrego. Więc w naszych działaniach staramy się być transparentni i przejrzyści, i trochę burzyć bariery nieufności, bo one nadal są. O ile organizacje pozarządowe już bardzo chętnie korzystają z takiej pomocy, bo rozumieją, że są to realne pieniądze, o tyle instytucje publiczne, instytucje kultury jeszcze gdzieś nie do końca mają świadomość tego, że przecież mogą pracować z biznesem właśnie na takich zasadach:

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11042
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6043178

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.