Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Prezydent Komorowski w Giżycku
Nowy port w Giżycku to dziś najnowocześniejsza marina w krainie jezior mazurskich; na zdjęciu - jachty cumujące w porcie w Węgorzewie...
Nowy port w Giżycku to dziś najnowocześniejsza marina w krainie jezior mazurskich; na zdjęciu - jachty cumujące w porcie w Węgorzewie...

W najbliższą sobotę, 16 lipca, prezydent RP przyjedzie do Giżycka i oficjalnie poprze Mazury, jedynego polskiego kandydata, finalistę światowego plebiscytu na 7 Nowych Cudów Natury.

 

Wizyta Bronisława Komorowskiego to efekt kwietniowego spotkania w Pałacu Prezydenckim, w którym wzięli udział organizatorzy kampanii Mazury Cud Natury oraz Jacek Pałkiewicz, podróżnik, odkrywca i Ambasador Mazur w konkursie New7Wonders. Jak przypomina biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, prezydent zaproponował wtedy, że wesprze Mazury odwiedzając nasz region.

W Giżycku Bronisław Komorowski dokona oficjalnego otwarcia nowoczesnego portu nad jeziorem Niegocin, zagłosuje w konkursie New7Wonders i wypłynie w rejs po mazurskich jeziorach. Towarzyszem podróży będzie Jacek Pałkiewicz.

***

7 lipca 2007 roku szwajcarska fundacja New7Wonders, kończąc plebiscyt na 7 Nowych Architektonicznych Cudów Świata, ogłosiła konkurs na 7 Nowych Cudów Natury.

Do końca 2008 roku instytucje odpowiedzialne za turystykę w danym kraju zgłaszały swoje kandydatury do siedmiu kategorii. Polska Organizacja Turystyczna zgłosiła Pustynię Błędowską, Puszczę Białowieską i Mazurskie Jeziora. Z całego świata napłynęło 440 propozycji.

Od stycznia do lipca 2009 roku trwała kampania zmierzająca do wyłonienia finalistów konkursu. W półfinale znalazła się Puszcza Białowieska (w kategorii Lasy i Parki Narodowe) oraz Mazurskie Jeziora (w kategorii Krajobrazy i Formacje Polodowcowe). 21 lipca 2009 roku z grona 71 półfinalistów, na które głosowało najwięcej osób, panel ekspertów wybrał finalistów.

Mazurskie Jeziora, jedyna polska kandydatura w finale, zostały uznane za jedno z pięciu najpiękniejszych miejsc w Europie i jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na świecie.

Mazury jako jedyne reprezentują w konkursie formację przyrodniczą - jeziora. O palmę pierwszeństwa walczą z takimi takimi fenomenami natury, jak Morze Martwe, Wielki Kanion Kolorado, Anielski Wodospad w Wenezueli, Amazonka czy Kilimandżaro.

Ostatni etap konkursu trwa do 11 listopada 2011 roku.

***

Port pasażerski Ekomarina w Giżycku to obiekt z pełnym zapleczem technicznym, sanitarnym, poprawiającym bezpieczeństwo pasażerów i przewoźników. Jego właścicielem jest Miasto Giżycko, a zarządcą tamtejszy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Inwestycja kosztowała ponad 19 mln zł. Połowa tej kwoty pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.

Na kei może cumować 138 jednostek; jest 106 stanowisk dla łodzi do 12 m długości i 32 stanowiska dla łodzi powyżej 12 m, 6 stanowisk serwisowych oraz slip. Żeglarze mają dostęp do energii elektrycznej i wody, mogą też zimować jachty; port jest wyposażony w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających.

Obiekt jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych oraz systemów solarnych. W budynku obok (412 m2) są sanitariaty, kuchnia do obsługi portu i pralnia.

Cały teren został uzbrojony w sieć energetyczną, oświetlony, wybudowano 2900 m2 chodników, drogi, place wewnętrzne oraz parking na 172 miejsca postojowe (168 miejsc dla samochodów osobowych i 4 dla autobusów). Na terenie portu znajduje się duże pole campingowe. Obiekt włącznie z basenem portowym oraz parkingiem jest całodobowo monitorowany.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10984
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5976426

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.