Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 29.06.2011 09:45 Kategoria:Społeczeństwo Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Prezydencja - z czym to się je?

Przez sześć kolejnych miesięcy Polska będzie sprawowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. To czas, na który zaplanowano ponad tysiąc projektów artystycznych, zaprezentuje się 170 organizacji partnerskich i 60 wydarzeń cyklicznych.

Co właściwie oznacza prezydencja?

Rada Unii Europejskiej to główny organ decyzyjny Unii Europejskiej. Dawniej była nazywana Radą Ministrów lub Radą Ministrów Unii Europejskiej. Często mylona jest z Radą Europejską i z Radą Europy, która w ogóle nie jest organem Unii Europejskiej. Rada, w zależności od rozpatrywanych spraw, składa się bądź z ministrów spraw zagranicznych każdego z państw członkowskich Unii Europejskiej, bądź z takiej samej liczby ministrów innego resortu i jest to wtedy albo Rada Ogólna, albo Rada Branżowa. Przewodniczącym Rady jest minister z kraju sprawującego aktualnie prezydencję. Prezydencja Rady przypada co pół roku na kolejne państwo członkowskie. Zaczęło się w 1958 roku od Belgii. Polska prezydencja rozpocznie się już w najbliższy piątek, 1 lipca. Obecna kolejność prezydencji została określona w Decyzji Rady z dnia 1 stycznia 2007 r. Porządek sprawowania prezydencji w Radzie został ustalony do połowy 2020 roku.

Do zadań państwa sprawującego prezydencję należy przede wszystkim przewodniczenie pracom Rady UE i jej organów pomocniczych oraz przewodniczenie spotkaniom Rady Europejskiej. To z kolei oznacza zorganizowanie, w wymiarze merytorycznym i logistycznym, wielu spotkań zróżnicowanych co do charakteru, miejsca i szczebla - spotkania te będą odbywać się w pięciu polskich miastach - w lipcu w Sopocie, we wrześniu we Wrocławiu, w październiku w Krakowie, w listopadzie w Poznaniu, a przez całą prezydencję w Warszawie. Dodatkowo prezydencja zobowiązuje do reprezentowanie Rady wobec innych instytucji UE, szczególnie wobec Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz w stosunkach z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi.

Kilka liczb

429,5 mln zł. wynosi budżet polskiej prezydencji

184 dni potrwa polska prezydencja

200 000 wejść miesięcznie odnotowuje strona przygotowań do przewodnictwa

30 000 delegatów odwiedzi nasz kraj podczas prezydencji

15 500 miejsc hotelowych zarezerwowano na potrzeby organizacji spotkań

9 800 stron liczy dokument przez cztery miesiące przygotowywany przez Najwyższą Izbę Kontroli na temat stanu przygotowań do prezydencji

1 200 urzędników korpusu prezydencji zostało specjalnie przeszkolonych

350 spotkań na szczeblu ministerialnym i eksperckim zostanie zorganizowanych w Polsce w ramach przewodnictwa

1 000 projektów artystycznych zostanie zrealizowanych w ramach programu kulturalnego prezydencji w Polsce

400 wydarzeń kulturalnych zostanie zorganizowanych w ramach programu kulturalnego w Polsce za granicą

Kultura polska czy europejska?

Koncepcją i realizacją Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 zajął się Narodowy Instytut Audiowizualny - jakie przesłanie mu przyświeca? Polska 2030 czyli kultura jako narzędzie zmiany społecznej.

Inaugurację polskiego Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej uświetni widowisko muzyczne, TU WARSZAWA, według scenariusza Krzysztofa Materny i Kuby Wojewódzkiego. Odbędzie się ono 1 lipca na Scenie Głównej przy Placu Defilad w Warszawie Na trzech połączonych multimedialnie scenach odbędzie się koncert poświęcony najsłynniejszym utworom polskiej muzyki klasycznej, jazzowej i filmowej w interpretacjach i aranżacjach zagranicznych gwiazd. Podczas inauguracyjnego wieczoru odbędzie się spektakularny pokaz sztucznych ogni.

W części pierwszej zabrzmią hity muzyki klasycznej, filmowej i jazzowej. Kompozycje Fryderyka Chopina, Andrzeja Kurylewicza, Jana A.P. Kaczmarka, Krzysztofa Komedy i Wojciecha Kilara zagrają doskonali pianiści Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, orkiestra Sinfonia Varsovia, zespoły Tomasz Stańko Quintet, Me, Myself and I oraz skrzypek Sebastian Karpiel-Bułecka. Gościem specjalnym będzie amerykański trębacz Chris Botti. Zaproszeni do udziału w widowisku polscy wykonawcy wykonają swoje największe przeboje rozpoznawalne dla kilku pokoleń Polaków.

W drugiej części przypominającej kamienie milowe polskiej muzyki rozrywkowej, swoje przeboje wykonają Perfekt, Myslovitz, Lech Janerka i Kapela ze Wsi Warszawa. Nie zabraknie też zaskakujących interpretacji zaproszonych artystów: grupy wokalnej Manhattan Transfer, wokalisty Michaela Boltona, saksofonisty Kenny'ego G i wokalistek Angie Stone oraz Dolores O'Riordan (The Cranberries).

W finale odbędzie się pokaz sztucznych ogni do utworu Orawa Wojciecha Kilara. A na zakończenie wieczoru w części trzeciej wystąpi z godzinnym show brytyjska legenda trip-hopu - Tricky.

Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych polskiej prezydencji będzie Europejski Kongres Kultury, który odbędzie się we wrześniu we Wrocławiu.

Projekty kulturalne realizowane w trakcie prezydencji

Projekty realizowane w Polsce: Europejska Agora, Inauguracja, Europejski Kongres Kultury, Otwarty Kurort Kultury, TAKK!, OFF Festival, Podróż na Wschód, Mindware, Konfrontacje Teatralne, Najstarsze Pieśni Europy

Projekty realizowane za granicą: I, CULTURE, Planeta Lem, Karol Szymanowski, Czesław Miłosz, Przewodnik do Polaków, I, CULTURE Orchestra

Więcej na: http://www.culture.pl/

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11042
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6043308

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.