Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.05.2011 12:29 Kategoria:Społeczeństwo Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Pakt dla kultury

Udało się! Dwuletnia walka Obywateli Kultury o Pakt dla kultury zakończyła się sukcesem - w sobotę dokument podpisał premier Donald Tusk.

Co to oznacza? Przede wszystkim zrealizowane zostanie najbardziej nośne hasło kampanii - 1% dla kultury. Obywatele Kultury od dawna przekonywali, że kultura to sfera, która nie tylko generuje koszty, ale przynosi całkiem realne i możliwe do wyliczenia zyski. Wg nich każda złotówka zainwestowana w kulturę zwraca się dwukrotnie, przyczyniając się do modernizacji i podniesienia jakości życia obywateli. Sektor kultury, z którym bezpośrednio związanych jest pół miliona osób, tworzy nowe miejsca pracy, podnosi kapitał intelektualny i generuje potencjał kreatywny społeczeństwa.

Pakt dla kultury to rzeczowe rozwiązania, które postulują doprowadzenie przez rząd do osiągnięcia poziomu co najmniej 1 % nakładów na kulturę w budżecie państwa, poczynając od roku 2012 w perspektywie do 2015 roku.

Po raz pierwszy zaczęto o tym mówić w 2009 roku podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie. Wówczas z budżetu państwa na kulturę przeznaczano mniej niż 0,5 %. W przyszłorocznym budżecie państwa na instytucje oraz projekty związane z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego zaplanowano ponad 1,8 mld zł.

Jednak 1% na kulturę to nie jedyny z postulatów podnoszonych przez Obywateli. Kolejne to np. ustawowo zagwarantowane zrównanie w prawach podmiotów publicznych, społecznych i prywatnych prowadzących działalność kulturalną, czy umożliwienie podmiotom gospodarczym przekazywania 1% podatku od dochodów z działalności gospodarczej (CIT) na rzecz instytucji kultury. Wszystkie one znalazły się w Pakcie dla kultury.

Przed popisaniem paktu przez premiera, dokument podpisało ok. 30 reprezentantów strony społecznej, w tym m.in.: Agnieszka Holland, Jerzy Hausner, Krzysztof Krauze, Agnieszka Odorowicz, Krzysztof Materna i Krzysztof Warlikowski. To bardzo wpływowe środowisko i to pewnie jeden z powodów, dla których inicjatywę Obywateli Kultury udało się doprowadzić do skutku. Jednak akcja to również działanie wielu wolontariuszy, sformułowanie nośnych haseł, sprawna organizacji, poparcie setek ludzi i wielu instytucji kultury w całej Polsce.

Podpisanie Paktu było kulminacyjnym punktem trwającego w Warszawie Kongresu Obywateli Kultury.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11050
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6067610

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.