Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.04.2011 08:09 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Santo subito

Minęło 6 lat od śmierci Jana Pawła II. Polacy uroczyście obchodzili tę rocznicę, jednocześnie pamiętając o tym, że już niedługo Jan Paweł II zostanie błogosławionym - i właśnie to wydarzenie stanie się dla Polaków powodem do świętowania.

Powrót do domu Ojca

2 kwietnia 2005 roku, około godziny 22.00, arcybiskup Leonardo Sandri ogłosił: O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca. Bardzo szybko zaczęły pojawiać się hasła Umarł Święty, Santo Subito. Wierni z całego świata, także wyznawcy innych religii, pielgrzymowali do grobu Jana Pawła II w Grotach Watykańskich. Średnio hołd papieżowi oddawało nawet 25 tys. osób dziennie.

Błogosławiona dusza w niebie

Po 6 latach droga do zrealizowania pragnienia setek tysięcy katolików stanęła otworem. 1 maja odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II. Do 25 kwietnia można odwiedzać grób Jana Pawła II w Grotach Watykańskich, potem szczątki Ojca Świętego zostaną przeniesione do Bazyliki św. Piotra. Tam odbędą się uroczystości beatyfikacyjne. W tym roku nie odbyła się nawet specjalna msza święta, odprawiana od 2005 roku, 2 kwietnia. I już nigdy jej nie będzie. Nie ma potrzeby modlić się za duszę błogosławionego, ponieważ wyniesienie na ołtarze oznacza pewność, że dusza ta znalazła się w niebie.

Po zakończeniu uroczystość beatyfikacyjnych trumna z ciałem Jana Pawła II spocznie, już na stałe, w Kaplicy św. Sebastiana w bazylice watykańskiej, zaraz za Pietą Michała Anioła. Kaplica została wybrana celowo - znajduje się blisko wejścia do Bazyliki św. Piotra. Wiernym, którzy oczekują w długich kolejkach, będzie łatwiej zobaczyć grób zmarłego papieża.

Beatyfikacja. Kanonizacja?

Pierwszej kanonizacji dokonał sam Jezus Chrystus, składając nawróconemu łotrowi obietnicę, że znajdzie się z nim w Królestwie Bożym. Pierwsza formalna kanonizacja miała miejsce w 995 r., kiedy to na synodzie laterańskim Jan XV ogłosił świętym Ulryka z Augsburga.

Pięć lat po śmierci kandydata może się rozpocząć proces beatyfikacyjny. Jedynie na wniosek papieża czas ten ulega skróceniu. Sam Jan Paweł II uczynił taki wyjątek wobec Matki Teresy z Kalkuty. W dziejach Kościoła znanych jest wiele przypadków szybkich kanonizacji, np. Św. Antoniego rok po śmierci, św. Franciszka Serafickiego - po dwóch czy św. Klary - po trzech. Zdarzały się też i takie, jak np. św. Joanny d'Arc - po 490 latach.

Obecnie proces beatyfikacyjny regulowany jest przez konstytucję apostolską Divinus Perfectionis Magister wydaną 25 stycznia 1983 roku właśnie przez Jana Pawła II. Po beatyfikacji błogosławiony odbiera cześć w określonym miejscu albo zakonie. Do kultu powszechnego w całym Kościele wymagana jest kanonizacja - po procesie kanonizacji, błogosławiony uznawany jest za świętego. Aby człowiek został uznany za świętego, jego doczesne życie, jak i okoliczności śmierci, nie mogą budzić żadnych zastrzeżeń. Musi być także potwierdzony co najmniej jeden cud, który stał się za jego sprawą.

Proces kanonizacyjny będzie następnym krokiem po beatyfikacji polskiego papieża. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato zapowiedział, że proces ten będzie szybki, ale zgodny z ustanowionym prawem.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACYJNYCH:

30 kwietnia - godz. 20.00: antyczny stadion Circus Maximus w Rzymie - czuwanie modlitewne i dziękczynne za życie i posługę Jana Pawła II. Przewodniczyć będzie papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini. Czuwanie potrwa do godz. 22.30.

1 maja - Plac św. Piotra w Watykanie - godz. 10.00 - msza beatyfikacyjna, której przewodniczyć będzie papież Benedykt XVI. Po niej w kaplicy św. Sebastiana w bazylice watykańskiej zostanie odsłonięty grób Jana Pawła II, którego szczątki zostaną przeniesione z Grot Watykańskich. Wierni wpuszczani będą na Plac św. Piotra od godz. 5.30.

2 maja - Plac św. Piotra - Msza Dziękczynna za dar beatyfikacji Sługi Bożego. Odprawi ją watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.

5 maja - podczas prywatnej uroczystości, szczątki Jana Pawła II zostaną pochowane w kaplicy świętego Sebastiana w bazylice.

 

 

Autorka jest historykiem i politologiem.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5787090

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.