Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.04.2011 09:17 Miasto:Elbląg Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Kulturalny weekend

Kulturalny weekend w Elblągu? Wyjście na piwo do pubu, czy może jednak uda się pójść gdzie indziej, zobaczyć lub posłuchać czegoś nowego? Jest to życie kulturalne czy go nie ma?

Elbląg kulturalną pustynią. Nic się tutaj nie dzieje. Nie ma żadnej oferty kulturalnej. Nudy! Uff, ile ja się nasłuchałam takich opinii. Czasem nawet nie mam już siły przekonywać wygłaszających je o tym, że się totalnie mylą. Nie ma u nas co tydzień wielkich koncertów, rzadko kiedy występują gwiazdy, ale to nie znaczy, że człowiek, który chciałby kulturalnie spędzić trochę czasu nie może tego zrobić. Często nawet za niewielkie pieniądze, albo wręcz za darmo.

Do napisania tego tekstu skłonił mnie sobotni koncert gitarowy, który odbył się w ramach I Ogólnopolskich Spotkań Gitarowych, organizowanych przez elbląski Zespół Państwowych Szkół Muzycznych. Gościem wieczoru był Łukasz Kuropaczewski, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, który występował z recitalami w Polsce, Białorusi, Czechach, Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Islandii, Węgrzech, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Kanadzie, USA oraz Panamie. Koncertował również w Warszawie, Poznaniu, Londynie, Berlinie, Rostocku, Hof, Weimarze, Almerii, Las Palmas, Ingenio, Paryżu, Bordeaux, Reykjavíku, Pradze, Baltimore, Filadelfii, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Norfolk, Hartford, St. Louis, San Luis Obispo, San Francisco, San José, Sacramento, San Antonio, Austin, Winnipeg, Waterloo, Toronto czy Panama City. Łukasz Kuropaczewski prowadzi gitarowe kursy mistrzowskie i dwa razy był nominowany do Paszportów Polityki i Fryderyków. Imponujące, jeśli chcą go słuchać na całym świecie - to ja w Elblągu też go posłucham - pomyślałam.

Sala w połowie pusta, większość słuchających to uczestnicy Spotkań. Mimo, że oprawa niezbyt ciekawa, sam koncert świetny. Artysta - z odpowiednim dystansem do siebie, muzyka - doskonała. W elbląskich mediach można było znaleźć informację o koncercie. Czy w 130 - tysięcznym mieście nie znajdzie się ok. 200 osób chcących uczestniczyć w tego typu koncercie? Odpowiedź brzmi nie.

Mam wrażenie, że jak wstęp na coś jest darmowy, to ludzie uważają, że to słabe, a nie dlatego, że organizatorzy zabiegali o sponsorów i różnego typu dofinansowania tylko po to, żeby pokazać jak największej ilości elblążan coś wyjątkowego.

Tego samego dnia w Elblągu można było uczestniczyć w koncercie Happysad w Edenie, obejrzeć wiele wystaw (żadna z nich nie miała w okolicach weekendu wernisażu, ale przejść się i obejrzeć prace zawsze warto), pójść do kina, wiele pubów i klubów proponuje własne koncerty. Możliwości jest naprawdę sporo, a jednak wciąż narzekamy?

Moje ogromne opory budzą również komentarze typu: dopiero teraz się o tym dowiaduję trzeba było poinformować przed wydarzeniem, nie po. Omijamy informacje kulturalne szerokim łukiem, później, jak ktoś napisze, że odbyło się naprawdę niezła impreza, świetny koncert, mamy pretensje, że nikt nas o tym nie poinformował. A wystarczy cofnąć się kilka dni i wszystko jest. Duża część z nas korzysta z Internetu szukając informacji o tym, co dzieje się w naszym mieście ? szybko i bezpłatnie. Jednak Internet ma jedną zasadniczą wadę wiadomości tak szybko jak się pojawiają, tak szybko znikają.

Tak łatwo jest narzekać, ale jedynie trochę trudniej jest się postarać, usiąść przy komputerze i chwilę poszukać. Naprawdę warto, bo nie wszyscy organizatorzy mogą pozwolić sobie na oplakatowanie połowy miasta, wykupienie reklam i artykułów sponsorowanych we wszystkich mediach.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10966
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5897167

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.