Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.03.2011 05:50 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Zostań Obywatelem Kultury

Każda złotówka zainwestowana w kulturę zwraca się dwukrotnie, przyczyniając się do modernizacji i podniesienia jakości życia obywateli. Sektor kultury, z którym bezpośrednio związanych jest pół miliona osób, tworzy nowe miejsca pracy, podnosi kapitał intelektualny i generuje potencjał kreatywny społeczeństwa.

Tak na stronie obywatelekultury.pl organizatorzy Ruchu promują ideę zwiększenia środków z budżetu państwa na kulturę. Odwołując się do argumentów finansowych, pokazują jak w sposób bezpośredni działalność kulturalna wpływa na stan państwa.

- U podstaw projektu leży przekonanie, że pielęgnowanie kultury i zaangażowanie w wychowanie kulturalne jest inwestycją godną każdego wkładu - mówią autorzy. - Kieruje nami także idea zrównoważonego rozwoju, zgodnie z którą wsparcie sektora kultury wpłynie stymulująco na rozwój gospodarczy, a także przyniesie państwu wymierny zysk PKB.

1% na kulturę to tylko jeden z postulatów podnoszonych przez Obywateli. Kolejne to np. ustawowo zagwarantowane zrównanie w prawach podmiotów publicznych, społecznych i prywatnych prowadzących działalność kulturalną, czy umożliwienie podmiotom gospodarczym przekazywania 1% podatku od dochodów z działalności gospodarczej (CIT) na rzecz instytucji kultury.

- Zależy nam na zebraniu jak największej liczby podpisów, aby apel, który wystosujemy do rządu został poważnie potraktowany, dlatego zapraszamy do składania podpisów pod linkiem: http://obywatelekultury.pl/zloz-swoj-podpis/ - dodają organizatorzy.

Ruch Obywateli Kultury tworzy także ogólnopolską Mapę Kultury, w której bez trudu będzie można znaleźć instytucje kultury działające na terenie kraju.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10967
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5897723

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.