Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.03.2011 02:46 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Pamiętnik Światowida
Dawna sala kina Światowid
Dawna sala kina Światowid

Elbląski Dom Kultury im. Kazimierza Jagiellończyka - pod taką nazwą w 1962 r. powołany został do życia dzisiejszy Światowid. W przyszłym roku ta samorządowa instytucja kultury obchodzić będzie jubileusz 50-lecia - z tej okazji mieszkańcy miasta zapraszani są do przypomnienia jego historii.

Światowid planuje przez najbliższy rok nagrywać rozmowy radiowe z elblążanami, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami z blisko pięćdziesięcioletniej działalności instytucji. O tym jak wyglądał dom kultury z początków i na każdym etapie swojego istnienia i jakie przedsięwzięcia organizował opowiedzieć może każdy.

Wielu z mieszkańców miasta tu po raz pierwszy oglądało telewizję, uczestniczyło w wystawach, pokazach filmowych, zabawach i festynach, a także rozwijało swoje pasje. Te, które utkwiły w pamięci nagrywać będzie redakcja portalu eswiatowid.pl, a następnie publikować w Internecie.

Wspomnieniom zarejestrowanym dźwiękowo towarzyszy akcja digitalizacji zdjęć dotyczących placówki.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą opowiedzieć, jak pamiętają dom kultury w Elblągu lub posiadają fotografie z minionych lat - zachęcają organizatorzy akcji. - Rejestracja dźwiękowa i następujący po niej montaż gwarantują swobodę rozmów, a cyfryzacja zdjęć pozwoli uratować je przed zniszczeniem i wzbogacić może zbiór archiwów Światowida. Oczywiście wszystkie fotografie zostaną zwrócone, a ich właściciele otrzymają ich zdigitalizowaną wersję.

Osoby, które chcą powspominać instytucję i jej imprezy i przedsięwzięcia proszone są o wcześniejszy kontakt - ułatwi to organizację nagrania. Umawiać się można telefonicznie pod numerem 611 20 50.

W związku z tą akcją warto przypomnieć historię EDK-u, EOK-u, WOK-u i CKiWM w jednym, czyli obecnego Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.

Od początku rolą Elbląskiego Domu Kultury była działalność środowiskowa, sekcyjna oraz organizacja imprez, a także służenie bazą lokalową instytucjom i organizacjom.
Z czasem EDK przejął, obok kulturalnej, również funkcję rozrywkowo-rekreacyjną
i przemianowany został na Elbląski Ośrodek Kultury, który pełnił rolę powiatowego
i miejskiego ośrodka kultury.
Kiedy zaś w roku 1975 Elbląg otrzymał rangę miasta wojewódzkiego, nastąpiła zmiana statusu placówek dotychczas miejskich na wojewódzkie - 21 sierpnia tego roku, zarządzeniem wojewody elbląskiego, powołany został Wojewódzki Ośrodek Kultury. Podlegał on władzom wojewódzkim i pełnił funkcję miejskiego domu kultury oraz koordynował działalność placówek kulturalnych na terenie województwa.

Z początkiem 1978 r. na bazie jednego z działów WOK-u powstał Miejski Ośrodek Kultury, który służyć miał rozszerzeniu działalności kulturalnej w miejscowym środowisku. Jego siedzibą został gmach przy Placu im. Kazimierza Jagiellończyka, a Wojewódzki Ośrodek Kultury, który znajdował się wówczas przy Grunwaldzkiej, miał skupić się na pełnieniu funkcji koordynatora działalności społeczno-kulturalnej wszystkich wojewódzkich instytucji i organizacji.

Początek 1982 roku to kolejne zmiany - decyzją wojewody elbląskiego połączono funkcje pełnione dotychczas przez WOK i MOK i powstała jedna instytucja, której ponownie nadano nazwę Elbląski Ośrodek Kultury. Nowa placówka przejęła po obu ośrodkach ich bazę, wyposażenie i kadrę (którą dodatkowo wzmocnili instruktorzy rozwiązanego w 1981 r. Spółdzielczego Domu Kultury Pegaz) oraz wszystkie istniejące przy nich sekcje i inicjatywy.

Przy okazji omawiania tej instytucji warto też wspomnieć o Promyku. W budynku przy ul. Browarnej 80 w 1982 roku rozpoczyna działalność teatrzyk lalek, którego premierowe przedstawienie staje się argumentem do utworzenia teatru lalek w dotychczasowym kinie Promyk. W roku 1990 EOK ponownie przemianowany zostaje na Wojewódzki Ośrodek Kultury, a jego częścią staje się Centrum Animacji Kulturalnej Promyk. To jeden z działów placówki, który dziś funkcjonuje jako Centrum Tańca Promyk.

W wyniku przeprowadzonej w 1999 r. reformy administracyjnej kraju Elbląg traci status miasta wojewódzkiego, ale omawiana placówka nadal funkcjonuje jako Wojewódzki Ośrodek Kultury. Następnie od września 2002 roku - przez kolejne siedem lat - ośrodek kultury w Elblągu nosi nazwę Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid, by dziś funkcjonować jako Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

Wielu mieszkańców Elbląga nadal mówi o nim WOK, EOK, czy nawet "Edek" (od Elbląskiego Domu Kultury). Nazwy te w istocie odnoszą się do tej samej instytucji, pamiętać jednak należy, że placówka, powstała w 1962 roku, przeszła do dnia dzisiejszego szereg zmian, podobnie jak otaczająca nas rzeczywistość...

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5625570

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.