Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.02.2011 08:28 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
XX-wieczny Krzyżowiec (felieton)

Prezydent amerykański, który zwołał krucjatę przeciwko komunizmowi, jedna z trzech wielkich postaci lat 80., a jednocześnie ratownik, aktor, przewodniczący związków zawodowych. W swoim życiu odgrywał wiele ról. 40. prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki został w wieku 70 lat, a w tym miesiącu mija setna rocznica jego urodzin. Oto Ronald Reagan.

Momenty Reagana

Postać niezwykle interesująca, w jego biografii czytelnik znajdzie wiele momentów. Był pierwszym rozwiedzionym prezydentem USA, w dodatku kolejna kobieta, z którą się związał, w trakcie ślubu była w ciąży.

Aktor znany głównie z drugoplanowych ról w kinie oraz z prowadzenia programów telewizyjnych, w młodości ratownik wodny, ocalił przed utonięciem ponad 70 osób. Autor takich określeń jak Imperium zła i programu SDI, systemu zbrojeń zwanego gwiezdnymi wojnami, który doprowadził ZSRR na skraj bankructwa.

Już na początku prezydentury przeżył poważny zamach na swoje życie, kula minęła jego serce o kilka centymetrów. Był najstarszym prezydentem USA. Nazywany był marionetkowym prezydentem ze względu na dużą samodzielność, którą dawał swoim współpracownikom i system podziału obowiązków wśród podwładnych. Był pierwszym konserwatywnym prezydentem, który nie chciał decydować i sprawować kontroli nad wszystkim, co działo się w państwie.

Również w dziedzinie ekonomii zyskał sobie pewną popularność - reaganomika to zwiększanie wydatków publicznych przy jednoczesnym zmniejszaniu podatków w celu pobudzania inwestycji. Początkowy wzrost wydatków doprowadził do znacznego wzrostu długu publicznego - w ciągu ośmiu lat dług publiczny USA zwiększył się trzykrotnie. Jednak wzrost wydatków publicznych przyniósł rekordowy poziom wzrostu PKB. Gospodarka amerykańska na pewien czas osiągnęła nigdy wcześniej, ani już nigdy później nie notowane tempo rozwoju.

Najwyższa władza

Reaganowi  długo nie udawało się zdobyć nominacji na kandydata na prezydenta. Stało się to w 1980 roku, a wybory wygrał m.in. dzięki zupełnej indolencji ówczesnego prezydenta Jimmiego Cartera (który miał farmę orzeszków ziemnych). Wygrał wybory w roku 1980, a potem w 1984. Za drugim razem jego przewaga była tak wielka, że zdobył głosy 49 spośród 50 stanów USA. Poparło go aż 60 procent Amerykanów. Główną myślą, która go zaprzątała przez te wszystkie lata politycznej aktywności, było pokonanie Związku Radzieckiego.

Antykomunistyczna krucja

Kim jest komunista? To ktoś, kto czyta Marksa i Lenina. Kim jest antykomunista? To ktoś, kto rozumie Marksa i Lenina. (Ronald Reagan)

Na czym polegała myśl przewodnia krucjaty, którą prowadził przeciwko ZSRR? Użycie jakich środków miało doprowadzić do załamania systemu? Było ich wiele, m.in. wspominany wyżej program SDI, twarde i jednoznaczne stanowisko wobec ZSRR, budowanie frontu antykomunistycznego i wspieranie antykomunistycznych ruchów, rządów i organizacji.

Bardzo istotna była dla niego sytuacja w Polsce. W trakcie swojej prezydentury Reagan zażądał aby w najważniejszym streszczeniu codziennych wiadomości była oddzielna teczka poświęcona wyłącznie Polsce. Nazywał Polskę rdzeniem imperium sowieckiego, która tylko Rosji ustępowała pod względem znaczenia. Uważnie śledził działalność Solidarności, uważał bowiem, że jeśli Polska zyska niepodległość, rozpadnie się całe imperium.

Po wprowadzeniu stanu wojennego doprowadził do nałożenia na Polską Rzeczpospolitą Ludową sankcji gospodarczych, co wydatnie ją osłabiło. Za jego zgodą CIA przekazywała polskim opozycjonistom fundusze na walkę z władzami komunistycznymi (w sumie ok. 50 mln dolarów). Nie zabrakło również z jego strony gestów i słów solidarności z narodem polskim - w jednym z przemówień powiedział: "doskonale nam znane hasło Za naszą i waszą wolność - to także nasze hasło. To coś więcej niż hasło: to program działania".

Warto pamiętać

Jego kadencja skończyła się na początku 1989 roku, na chwilę przed przemianami, jakie dzięki niemu ogarnęły całą Europę Wschodnią, część Azji, a nawet cały świat - bo przecież zburzyły ład, który przez pół wieku porządkował relacje między najważniejszymi światowymi imperiami.

Już w 1990 roku Reagan jako były prezydent przyjechał do Polski i wygłosił, 15 września, przemówienie w Stoczni Gdańskiej. Dwa lata później okazało się, że cierpi na zespół Alzheimera. Zmarł 5 czerwca 2004 roku. W uznaniu zasług prezydent Lech Kaczyński w lipcu 2007 roku przyznał pośmiertnie Ronaldowi Reaganowi Order Orła Białego. O takich ludziach warto pamiętać...

 

 

Autorka jest historykiem, politologiem, absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przygotowuje pracę doktorską z zakresu polityki zagranicznej PRL w latach 70.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10967
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5897842

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.