Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.12.2010 12:15 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Ocalajmy, co się da - posłuchaj!
Wizyta w Rozgarcie, niedaleko Elbląga, fot. Anna Weronika Brzezińska
Wizyta w Rozgarcie, niedaleko Elbląga, fot. Anna Weronika Brzezińska

- Mimo upływu lat krajobraz Żuław jest nadal bardzo tradycyjny, zachowane są układy pól i kształty wsi. To jest coś, co należy chronić i dbać jak o najcenniejszy skarb. Wartością Żuław są też jego mieszkańcy, którzy przybyli tu z różnych terenów, ich historie i wspomnienia. Przestańmy wreszcie narzekać, że coś odchodzi w zapomnienie, tylko zobaczmy co udało się ocalić - apeluje dr Anna Brzezińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, miłośniczka Żuław i pomysłodawczyni badań na tym terenie.

 

W ciągu trzech lat naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu w Białymstoku zebrali około 600 relacji najstarszych mieszkańców Żuław.

Najpierw, w 2008 roku, pracowali w Nowym Dworze Gdańskim i na terenie powiatu nowodworskiego, w 2009 roku - w Nowym Stawie i powiecie malborskim, a w tym roku na Mierzei Wiślanej, Żuławach Elbląskich i Żuławach Gdańskich.

- Takich badań dotąd tu nie było, co nie znaczy, że wcześniej nie były podejmowane próby. My przypuściliśmy zmasowany atak na wsie i często byliśmy pierwszymi osobami, z którymi ci najstarsi mieszkańcy w ogóle chcieli rozmawiać. W wielu sytuacjach kontakt ułatwiło nam właśnie to, że nie jesteśmy stąd - podkreśla dr Anna Brzezińska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, pomysłodawczyni badań. - Chcemy stworzyć rodzaj mapy krajobrazu kulturowego współczesnych Żuław, która nam opowie, kim byli pierwsi osadnicy, skąd przyjechali, z jakich terenów, z jakich wsi i jakie były ich przeżycia. Z drugiej strony, robimy badania m.in. z młodzieżą w szkołach, nauczycielami czy liderami lokalnych społeczności.

Posłuchaj ciekawej rozmowy:

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12242
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11967545

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.