Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Bajki Krasickiego w Warszawie
Okładka książki
Okładka książki

Wyjątkowe wydawnictwo Setnik bajek Ignacego Krasickiego. W świecie sentencji Księcia Biskupa Warmińskiego tym zaprezentowany mieszkańcom stolicy. Kolaudacja książki i wystawa prac będą dziś, w czwartek, 25 listopada, w Staromiejskim Domu Kultury.

 

Setnik Bajek... ukazał się w tym roku i liczy 160 stron. Oto, co na temat publikacji pisze wydawca:

"Powiedzenia, przysłowia, sentencje... ich obecność w naszym języku i świadomości jest tak naturalna, że niemal niezauważalna. W codziennych rozmowach korzystamy z myśli wielkich twórców i filozofów, sięgamy do skarbnicy mądrości ludowych, które przez wieki, mimo zmieniajacej się rzeczywistości, towarzyszyły, uczyły i sprawdzały się kolejnym pokoleniom Polaków. Powtarzając za dziadami i ojcami wrosłe w naszą świadomość życiowe sentymy, często nie zdajemy sobie sprawy, że niejednokrotnie tworzyli je znamienici autorzy.

Wiele z takich myśli zawdzięczamy Księciu Biskupowi Warmińskiemu Ignacemu Krasickiemu - jednemu z najbardziej znanych pisarzy przedrozbiorowej Polski, który większą część swego twórczego życia spędził na Warmii. Dziś postrzega się go nie tylko jako pisarza, ale także jako światłego męża stanu, utalentowanego dyplomatę, Europejczyka i patriotę. (...)

Setnik bajek Ignacego Krasickiego jest edycją szczególną - łączy w sobie talent twórcy, wiedzę autorytetu naukowego z na wskroś współczesną, surrealistyczną narracją graficzną, łamiąc tym samym zachowany w pamięci czytelników kanon estetyki, reprezentowany przez ilustracje znakomitego Marcina Szancera, czy wcześniejsze, XIX-wieczne, grafiki Antoniego Uniechowskiego.

(...) Intencją zderzenia XVIII-wiecznej literatury z plastycznym wyobrażeniem artysty XXI wieku jest chęć ukazania, że zawarte w bajkach morały i prawdy sprzed wielu lat nadal mogą być wykładnią naszej codzienności (...)".

W warszawskim spotkaniu weźmie udział autorka opracowania prof. Krystyna Stasiewicz. Goście będą mogli też obejrzeć prace Roberta Listwana, ilustratora nowego wydania bajek.

Jak informuje jeden z organizatorów - Urząd Marszałkowski w Olsztynie, wieczór uświetni autorska interpretacja bajek Krasickiego w wykonaniu znanego aktora Rafała Królikowskiego. Oprawę muzyczną zapewnią: Arkadiusz Blum (gitara basowa) i Juliusz Rogulski (fortepian).

Początek promocji książki - godz. 18.30. Staromiejski Domu Kultury mieści się przy ul. Rynek Starego Miasta 22. Wstęp wolny.

Organizatorzy: samorząd województwa, Staromiejski Dom Kultury, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Pracownia Wydawnicza ElSet.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11042
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6043181

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.