Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.11.2010 03:44 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Świętujmy Niepodległość!

Uroczystości z okazji 11 listopada odbędą się w różnych miejscach regionu. Warto wziąć w nich udział.

W Mrągowie świętowanie rozpocznie się już dziś. O godz. 17, na Placu Unii Europejskiej, w Capstrzyku Niepodległości i Apelu Pamięci wezmą udział: wojsko, policja, straż pożarna, władze samorządowe, harcerze, a także poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i szkół.

O godz. 17.45, w Centrum Kultury i Turystyki, ruszy koncert Polsce śpiewajmy, w wykonaniu harcerzy z komendy hufca ZHP w Mrągowie.

Jutro, o godz. 17, także w CKiT, zasłużeni mieszkańcy otrzymają wyróżnienia, zagra Orkiestra Dęta Mrongovia, zaśpiewa chór Kamerton. W specjalnym koncercie zabrzmią też utwory wybitnych polskich kompozytorów na harfę i flet. Wykonają je artystki Filharmonii Olsztyńskiej: Małgorzata Dziadzio i Anna Kłosowska - Gryc. Słowo wstępne wygłosi Ryszard Szurgot.

Dwudniowe obchody organizuje również Kętrzyn, które w tym roku będą połączone z 653. rocznicą nadania praw miejskich.

Dziś, o godz. 16, w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, na specjalnej sesji zbierze się Rada Miejska. Zostaną wręczone honorowe tytuły Zasłużony dla miasta Kętrzyn i Odznaki Honorowe Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Jutro, od godz. 11, zaplanowano: mszę za Ojczyznę (bazylika św. Jerzego), przemarsz na Plac Armii Krajowej i uroczystość pod pomnikiem W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom - Obrońcom Ojczyzny 1939-1956.

O godz. 13.30, w budynku byłej Loży Masońskiej, przy ul. Mickiewicza 1, rozpocznie się natomiast impreza pod ciekawą nazwą IV Mazurskie Morcinki.

Oto, co piszą na jej temat organizatorzy:

"11 listopada był dniem, w którym rozwiązywano umowy o pracę z sezonowymi robotnikami rolnymi: "Dziś we dworze, a jutro na dworze". Dawny zwyczaj obrzędowego ucztowania w dniu świętego Marcina związany był ze spożywaniem pieczonej gęsi i wróżbami z jej kości. Jeśli kość była biała, to zima śnieżna i mroźna, a jeśli szara, zima dżdżysta.

Dzień ten uznawano też za początek zimy: "Od świętego Marcina zima się zaczyna". Te i inne zwyczaje zaprezentuje Stowarzyszenie Kulturalne Konik Mazurski, W programie znajdzie się też specjalnie przygotowany obrzęd zaręczyn po mazursku, z akompaniamentem kapeli ludowej, degustacją tradycyjnych potraw i pieczonej gęsi".

Wieczorem, o godz. 19,  w kinie Gwiazda, wystąpi z recitalem Szymon Zychowicz.

W Elblągu, jutro, o godz. 10.30, w katedrze św. Mikołaja zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny. W samo południe, na Placu Kazimierza Jagiellończyka. Będzie Apel Poległych, składanie wieńców i kwiatów pod pomnikiem króla Jagiellończyka i pokaz musztry paradnej.

O godz. 18, w sali U Św. Ducha Biblioteki Elbląskiej, zagra Elbląska Orkiestra Kameralna. Zabrzmią kompozycje Marcina Mielczewskiego, Tomaso Albinioniego, Arcangelo Corellego, Alessandro Marcellego i Mieczysława Karłowicza.

W Braniewie msza w intencji Ojczyzny odbędzie się w bazylice mniejszej pod wezwaniem św. Katarzyny. Początek o godz. 9.30. Na godz. 10.30 zaplanowany jest przemarsz i złożenie wieńców na Rondzie gen. Andersa i Skwerze Sybiraków. O godz. 11, w Braniewskim Centrum Kultury, będzie uroczysta akademia.

W Sanktuarium św. Brunona w Giżycku, o godz. 10, zostanie odprawiona msza, następnie uczestnicy przejdą pod pomnik Bojowników o Polskość Ziemi Mazurskiej, przy Placu Grunwaldzkim (około godz. 11.30), a później pod pomnik poświęcony żołnierzom AK i Sybirakom, w Parku Rogera Goemaere'a, przy ul. Moniuszki.

O godz. 18, Giżyckie Centrum Kultury, zaprasza na galę. W programie występy muzyczne oraz wręczenie nagród burmistrza w dziedzinie kultury i sportu.

Msza w katedrze św. Wojciecha w Ełku rozpocznie się o godz. 16. Po niej delegacje i poczty sztandarowe, w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej OSP, przejdą pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godz. 18 w plenerowym, multimedialnym widowisku artystycznym Ta, co nie zginęła wystąpią uczniowie I LO, a także przedstawiciele 10. Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa...

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11094
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6191141

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.