Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.10.2010 12:58 Miasto:Braniewo Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Jak ożywić Braniewo? - posłuchaj!
Piękne stare piece to jeden z tematów, którymi od lat interesują się pracownicy muzeum we Fromborku. To też temat związany m.in. z Braniewem...
Piękne stare piece to jeden z tematów, którymi od lat interesują się pracownicy muzeum we Fromborku. To też temat związany m.in. z Braniewem...

- Braniewo interesuje wielu mieszkańców regionu, w tym także nas, pracowników muzeum, z powodu swojej niezwykłej przeszłości. Naszym marzeniem jest, aby powstał tam oddział muzeum. Bardzo byśmy chcieli, żeby to miasto rozwijało się - mówi Elżbieta Topolnicka - Niemcewicz, pracownik Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i prezes Fundacji im. Mikołaja Kopernika.

 

Historii Braniewa, najstarszego miasta Warmii i Fromborka, ochronie zabytków oraz współczesnym problemom obu miast dotyczy 3-dniowa konferencja, która właśnie dziś się rozpoczęła.

Wystąpienia będą dotyczyć różnych ciekawych spraw. Weronika Wojnowska i Jagoda Semków z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku opowiedzą o braniewskich i fromborskich zbiorach muzealnych sprzed 1945 roku oraz o potrzebie stworzenia muzeum pieców kaflowych.

Elżbieta Topolnicka - Niemcewicz przedstawi działalność fromborskiej Fundacji im. Mikołaja Kopernika na rzecz Braniewa, będzie też mówić o Kolekcji dla Braniewa - zbiorach sztuki współczesnej w depozycie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie oraz o Izbie Dziedzictwa Kulturowego, która powstała dzięki pasjom kolekcjonerskim mieszkańców Fromborka.

O historii kolekcji muzeum we Fromborku będzie mówić Małgorzata Czupajło, a o zbiorze medali i numizmatów - Marta Jagła.

Marek Rogowski, który reprezentuje ministerstwo kultury i Muzeum Historyczne Miasta Warszawy, zabierze głos w dyskusji na temat sensu tworzenia nowych muzeów i tego, jaki one mogą mieć wpływ na rozwój lokalnych społeczności.

Z kolei Elżbieta Rogowska z ministerstwa kultury przybliży problemy badania strat wojennych i restytucji dóbr kultury. Działania na rzecz odzyskania utraconych zabytków dotyczą także obiektów z Braniewa i Fromborka.

Dr Jerzy Sikorski z Urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie przypomni o tym, że Braniewo było pierwszą stolicą biskupów warmińskich, a siostra dr Gerarda Śliwińska ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w Braniewie - dzieje zgromadzenia i jego wkład w dziedzictwo kulturowe miasta.

W czasie sesji będzie również mowa m.in. o rewitalizacji Starego Miasta w Braniewie (Norbert Szymorek, architekt miejski, Urząd Miasta) i odbudowie niewielkich miast Ziem Odzyskanych po II wojnie światowej - na przykładzie Braniewa i Fromborka (ks. Zbigniew Czernik, proboszcz w Wigwałdzie).

W tym roku przypada jubileusz 700-lecia istnienia grodu Kopernika. Przypomina o tym wystawa prezentowana w dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Z kolei ekspozycja w dawnej dzwonnicy jest poświęcona starym piecom. A to już wątek związany z Braniewem...

Mówi Elżbieta Topolnicka - Niemcewicz:

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11086
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6147459

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.