Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.10.2010 10:51 Miasto:Grunwald Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Muzea pól bitewnych już w sieci - posłuchaj!
Porozumienie podpisał m.in. Jaromír Hanák z Muzeum Brněnska
Porozumienie podpisał m.in. Jaromír Hanák z Muzeum Brněnska

Wspólne wystawy, działania edukacyjne czy naukowe - jest na to szansa dzięki porozumieniu, jakie na Polach Grunwaldu podpisali przedstawiciele muzeów pobitewnych z kilku krajów.

Okazją do spotkania i rozmów o współpracy jest 600-lecie bitwy pod Grunwaldem.

Na międzynarodową sesję naukową Muzeum Warmii i Mazur, które opiekuje się Polami Grunwaldzkimi, zaprosiło muzealników i badaczy z Rosji, Czech oraz Niemiec.

Wystąpienia dotyczyły historii bitew, badań archeologicznych w miejscach walk oraz zbiorów i funkcjonowania muzeów pobitewnych.

O bitwie na Kulikowym Polu (1380) i poszukiwaniach archeologicznych w jej rejonie mówili: Maria Vorontsova i Aleksey Vorontsov, o polach bitew na terenie Obwodu Kaliningradzkiego - Olga Szczegłowa z Muzeum Historyczno-Artystycznego w Kaliningradzie, a o historii i zbiorach Wojskowo-Historycznego Muzeum Artylerii, Wojsk Inżynieryjnych i Wojsk Łączności - Swietłana Uspienska Wasilewna z Sankt Petersburga.

Josef Večeřa i Jaromír Hanák z Muzeum Brněnska opowiadali o Pomniku Pokoju w Austerlitz (1805), Susan Wilbert - Rost z Varus Battle Museum - o bitwie w Lesie Teutoburskim (9 rok n.e.) i muzeum, które o niej przypomina, zaś Achim Rost z Uniwersytetu w Osnabrück o nowej dyscyplinie archeologii, jaką jest archeologia bitewna.

Wyniki prowadzonych przed laty badań archeologicznych Pól Grunwaldzkich przedstawił Romuald Odoj, wieloletni szef Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku, obecny kierownik placówki Szymon Drej przypomniał okoliczności, w jakich doszło do bitwy, o tegorocznych obchodach rocznicowych mówił natomiast Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Podpisanie porozumienia o powołaniu Europejskiej Sieci Muzeów Pól Bitewnych było jednym z elementów programu sesji i miało miejsce przedwczoraj.

- Zależy nam na nawiązaniu rzeczywistej współpracy między placówkami, które już przystąpiły i w przyszłości będą chciały przystąpić do sieci. Nie chodzi o stworzenie formalnego stowarzyszenia, cel jest praktyczny - chcemy poznać się, aby wymieniać doświadczenia, wspierać w promocji, realizować wspólne wystawy, projekty edukacyjne czy naukowe. Sieć ma charakter otwarty. Mamy nadzieję, że wstąpią do niej kolejne muzea - wyjaśnia Janusz Cygański.

Posłuchaj radiowego nagrania Agnieszki Jarzębskiej:

This text will be replaced

Pierwsze efekty tej inicjatywy już są. Na konferencji pojawił się - i zgłosił akces do sieci dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu:

- Na początku marca 1945 roku Kołobrzeg był miejscem krwawych walk. W ich wyniku miasto - twierdza zamieniło się w morze ruin. Przypomina o tym nasze muzeum, które w skali kraju ma drugie do do wielkości, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, zbiory związane z wojskowością - wskazywał Paweł Pawłowski.

Uczestnicy sesji mieli też okazję zwiedzić olsztyński zamek, Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, a także zamek w Malborku i Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu.

***

A więcej na temat europejskich pól bitew, poszukiwań archeologicznych i tego, co mają do pokazania muzea pobitewne - już wkrótce na eswiatowid.pl!

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10979
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5966893

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.