Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.10.2010 11:41 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:386 Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Św. Katarzyna jeszcze piękniejsza
Fragment obrazu Mistyczne Zaślubiny św. Katarzyny Aleksandryjskiej, II ćw. XVIII wieku, fot. Grzegorz Kumorowicz, archiwum Muzeum Warmii i Mazur
Fragment obrazu Mistyczne Zaślubiny św. Katarzyny Aleksandryjskiej, II ćw. XVIII wieku, fot. Grzegorz Kumorowicz, archiwum Muzeum Warmii i Mazur

Cenny zabytek z zamku w Lidzbarku Warmińskim zalśni nowym blaskiem. Trwa konserwacja ołtarza głównego w kaplicy zamkowej.

Specjaliści z różnych dziedzin chcą odtworzyć historyczny wygląd ołtarza. Pomagają im w tym archiwalia i fotografie ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Projekt trwa od kwietnia i obejmie pełną konserwację ołtarza oraz balustrady komunijnej, wykonanie kopii obrazu Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz odtworzenie witraża, który przedstawia św. Józefa z Dzieciątkiem.

Jak informuje koordynatorka programu kustosz Iwona Beata Kluk z działu sztuki dawnej Muzeum Warmii i Mazur, prace konserwatorskie prowadzi zespół pod kierunkiem Agnieszki Ramotowskiej z Lidzbarka Warmińskiego, absolwentki Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Witraż stworzy Pracownia Witraży Andrew's Art s.c. z Torunia (prowadzą ją: dr hab. Andrzej Kałucki, wykładowca w Pracowni Witrażu na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i mistrz witrażownictwa Andrzej Górski).

Kopię obrazu maluje mgr sztuki Regina Dmowska, absolwentka Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, stypendystka British Council i amerykańskiej fundacji A.W. Mellona w Metropolitalnym Muzeum Sztuki w Nowym Jorku, pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie.

Z kolei odtworzeniem brakujących elementów stolarskich zajmuje się Mieczysław Klucznik z Olsztyna.

Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki wsparciu ministra kultury i samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

***

Iwona Beata Kluk przypomina, że ołtarze z kaplicy zamkowej: główny pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej i oba boczne: Ukrzyżowania oraz św. Jerzego powstały w połowie XVIII stulecia, z fundacji biskupa warmińskiego Adama Stanisława Grabowskiego (1741-1766).

Ich konserwacja miała miejsce w latach 70. XX wieku. Wykonali ją specjaliści z gdańskiego oddziału Pracowni Konserwacji Zabytków.

W 2008 roku Muzeum Warmii i Mazur przeprowadziło renowację obu ołtarzy bocznych, pochodzących z nich antepediów i obrazu z prawego ołtarza bocznego Św. Jerzy przed namiestnikiem rzymskim (jedynego zachowanego na miejscu z XVIII-wiecznego wyposażenia kaplicy).

W 2009 roku do lewego ołtarza bocznego - w miejsce zaginionego - dopasowano obraz Ukrzyżowania, pochodzący z nieistniejącego kościoła patronackiego rodu Kreytzenów w Piastach Wielkich, koło Górowa Iławeckiego.

***

Na zamku w Lidzbraku Warmińskim trwają też inne, szeroko zakrojone prace konserwatorskie. Dotyczą one krużganków i dziedzińca. Zobacz telewizyjny reportaż na ten temat.

Warto też obejrzeć reportaż o samym zamku.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12686
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 13366844

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.