Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.08.2010 03:56 Miasto:Warszawa Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Rekonstruujemy klasykę polskiego filmu - posłuchaj!
Kadr z filmu Do widzenia, do jutra, źródło: http://www.100latpolskiegofilmu.pl
Kadr z filmu Do widzenia, do jutra, źródło: http://www.100latpolskiegofilmu.pl
- Pracujemy nad cyfrową rekonstrukcją Eroiki Andrzeja Munka, Niewinnych czarodziejów Andrzeja Wajdy, Faraona Jerzego Kawalerowicza oraz Do widzenia, do jutra Janusza Morgensterna. Dzięki rekonstrukcji filmy otrzymują drugie życie, znowu trafiają do kin, z myślą o których były przecież tworzone. Jest też szansa, że dotrą do nowego pokolenia widzów, przyzwyczajonego do wysokiej jakości obrazu - mówi Wojciech Kabarowski, wicedyrektor studia filmowego Kadr.

W zasobach Kadru znajduje się bodaj najwięcej wielkich, klasycznych polskich filmów przynależnych do Polskiej Szkoły Filmowej. I w pierwszym rzędzie właśnie te klasyki są przenoszone na nośniki cyfrowe oraz poddawane cyfrowej rekonstrukcji.

- Mamy na uwadze to, co jest dla nas rzeczą wspaniałą, że żyją jeszcze twórcy tych filmów, a więc mogą oni nadzorować proces rekonstrukcji. Mało tego, obrazy te często powstawały w trudnych warunkach technicznych i technologicznych. Teraz twórcy mogą poprawić swój film, jego techniczną jakość. Ale tylko oni mogą to zrobić, bo wiedzieli, jaki efekt naprawdę chcą osiągnąć - Wojciech Kabarowski dodaje, że Kadr to studio z największym w Polsce zbiorem zrekonstruowanych cyfrowo 16 filmów, z czego 12 to dzieła wspomnianej już Polskiej Szkoły Filmowej. - Nasz cel to przywrócenie jakości z dnia premiery, stąd tak ważny udział twórców filmów.

Wiceszef Kadru, z którym rozmawialiśmy w czasie czerwcowej konferencji o digitalizacji zasobów audiowizualnych uważa, że polska prezydencja w Unii będzie doskonałą okazją do pokazania Europejczykom wybranych dzieł Polskiej Szkoły Filmowej i potencjału naszych firm, które biorą udział w cyfrowej rekonstrukcji filmów.

- Studio Filmowe Kadr razem z firmami, z którymi współpracujemy przy projekcie KinoRP , zgłasza program przeprowadzenia w ciągu 3 lat cyfrowej rekonstrukcji zbioru 60 klasycznych polskich filmów fabularnych, które dotąd nie zostały zrekonstruowane - mówił w czasie konferencji Kabarowski. 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11042
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6043265

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.