Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.03.2010 10:29 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Muzea Autor:inf. nadesł. - Agata Grzegorczyk-Wosiek, AJ Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Nowy obraz na lidzbarskim zamku
Lewy ołtarz boczny z obrazem Ukrzyżowania, stan po konserwacji, fot. Hubert Ramotowski - mat. prasowe
Lewy ołtarz boczny z obrazem Ukrzyżowania, stan po konserwacji, fot. Hubert Ramotowski - mat. prasowe
Od dziś w kaplicy zamkowej p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lidzbarku Warmińskim można podziwiać nowy obraz. To scena Ukrzyżowania, namalowana przez nieznanego autora według obrazu Antona van Dycka.

W 2008 roku Muzeum Warmii i Mazur zrealizowało projekt konserwacji elementów stałego wyposażenia kaplicy zamkowej, która znajduje się w lidzbarskim zamku biskupów warmińskich.

Zakonserwowano wtedy oba ołtarze boczne, oryginalne antepedia oraz obraz z prawego ołtarza bocznego Św. Jerzy przed namiestnikiem rzymskim – jedyny ocalały na miejscu z osiemnastowiecznego wyposażenia kaplicy.

Podjęto też wówczas decyzję o konserwacji obrazu ze zbiorów muzeum, który uzupełniłby lewy ołtarz boczny. Pierwotnie ów ołtarz nosił wezwanie wczesnochrześcijańskiej męczennicy św. Eufemii. Nic nie wiadomo na temat pierwotnego obrazu do niego.

Fotografie z okresu międzywojennego pokazują w tym miejscu obraz Ukrzyżowania z Marią i Janem Ewangelistą jako asystentami, zapewne z końca XIX wieku, który zaginął pod koniec II wojny światowej. Od tego czasu ołtarz był pusty.

Wstawiony obraz nawiązuje tematem do poprzedniego. Przedstawienie pochodzi z nieistniejącego kościoła patronackiego rodu Kreytzenów w Piastach Wielkich, koło Górowa Iławeckiego.

Ukrzyżowanie z Piast, obecnie należące do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur, jest kopią obrazu flamandzkiego malarza Antona van Dycka (1599–1641), ucznia Piotra Pawła Rubensa. Autor kopii najprawdopodobniej posłużył się ryciną Schelta a Bolswerta, współpracownika Rubensa i van Dycka, który w sztychach powielał i rozpowszechniał obrazy mistrzów.

Ukrzyżowanie zostało uratowane przed zniszczeniem przez pracowników muzeum w okresie powojennym. Obraz, z uwagi na ogrom zniszczeń warstwy malarskiej i płóciennego podłoża, wymagał konserwacji i częściowej rekonstrukcji. Prace przeprowadziła konserwator dzieł sztuki Agnieszka Ramotowska, absolwentka zakładu konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Koordynatorem projektu była kustosz Iwona Beata Kluk z działu sztuki dawnej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10963
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5856873

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.