Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.03.2010 12:21 Miasto:Elbląg Kategoria:Taniec Autor:J. Kozłowska-Dyrla, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Szkoła mistrzów
Około ośmiu lat trzeba trenować, by zostać zawodowym tancerzem, rywalizującym w najbardziej prestiżowych turniejach. Tych, którzy chcą zacząć tę przygodę, Elbląski Klub Tańca Jantar zaprasza w najbliższy poniedziałek, 15 marca, na spotkanie organizacyjne. Będzie można dowiedzieć się, czym jest taniec sportowy, obejrzeć film o EKT Jantar, porozmawiać z trenerem i tancerzami.  

Najważniejszym kierunkiem rozwoju tańca towarzyskiego jest usportowienie.

- Od jakiegoś czasu trwają dyskusje nad tym, aby taniec został dyscypliną olimpijską - mówi Antoni Czyżyk, trener elbląskich tancerzy. - Już teraz taniec sportowy posiada ścisłe zasady. Wszystkich sportowych tancerzy dzieli się na kategorie wiekowe i klasowe.

Kategorie wiekowe to: do 7 lat, 8-9 lat, 10-11 lat, 12-13 lat, 14-15 lat i powyżej 15 lat. Kategorie klasowe to: Hobby (H, G, F) lub sportowe. Klasy sportowe od najsłabszej do najlepszej - E, D, C, B, A i S. 

- By zdobyć wyższą klasę taneczną, należy na turniejach tanecznych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Taneczne zdobyć odpowiednią ilość punktów i odpowiednią ilość razy stanąć na podium - wyjaśnia Antoni Czyżyk - Każdej klasie tanecznej towarzyszą inne zasady, różnią się także stroje taneczne poszczególnych klas.

Największe trudności na turniejach sprawia ocena par tanecznych. W tańcu na lodzie, w danym momencie, oceniana jest tylko jedna para, a w tańcu towarzyskim jest ich na parkiecie jednocześnie dwadzieścia.

- Najbliżej do zaakceptowania systemu sędziowskiego są formacje taneczne, bo w ich układach uwzględnione są obowiązkowe figury oraz linie taneczne, które należy wykonać, żeby być ocenianym - wyjaśnia trener. - Jest wiele elementów, w których można skonfrontować drużyny.

Wszystkich tych, których interesuje kariera zawodowego tancerza, którzy chcą tańczyć na mistrzostwach i najlepszych turniejach na świecie, a w przyszłości występować nawet na olimpiadach, Jantar  zaprasza na poniedziałkowe spotkanie.
 
- Im szybciej teraz wystartujemy i z dużą dozą cierpliwości i determinacji będziemy szkolić młodych ludzi, tym szybciej możemy w Elblągu wychować świetnych tancerzy - dodaje Antoni Czyżyk. - A wszystko po to, by po raz kolejny reprezentować taniec sportowy na najważniejszych zawodach sportowych.

Spotkanie w kinie Światowid rozpocznie się o godz. 17. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5784013

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.