Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Samorząd to... my
Socjolodzy i politolodzy od lat narzekają, że młodzież słabo angażuje się w życie społeczne. Lekcja na temat samorządności prowadzona przez praktyka to być może dobry sposób, aby próbować to zmienić.

Od powstania niezależnych struktur samorządowych mija 20 lat. Od dziesięciu lat mamy w Polsce trójstopniowy podział władzy samorządowej - z gminami, powiatami i samorządem wojewódzkim. Także dekada dzieli nas od wprowadzenia w życie nowej mapy województw. To dobra okazja do refleksji nad dorobkiem samorządu - również w naszym regionie i nad istotą samorządności w ogóle. 

O władzy samorządowej, jej historii i kompetencjach oraz o tym, w jaki funkcjonuje samorząd w województwie warmińsko-mazurskim, mówił dziś, w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu marszałek Jacek Protas. W lekcji wzięli uczniowie różnych klas.

- Mówi się, że samorząd to radni, sejmik itp., ale samorząd stanowią wszyscy mieszkańcy danego terenu. Na Warmii i Mazurach jest to półtora miliona osób. Nie wszyscy są tego świadomi. Jest to też sprawa odpowiedzialności i tego, że sami musimy tę odpowiedzialność na siebie brać, czy to głosując w wyborach, czy ubiegając się o mandat radnego miejskiego lub powiatowego - Jacek Protas zauważył przy okazji, że w rolę nauczyciela wciela się nie pierwszy raz, bo przez kilkanaście lat był nauczycielem i dyrektorem szkoły w Lidzbarku Warmińskim.

Tuż przed lekcją rozmawialiśmy z kilkunastoma uczniami. Niestety, większość z nich niewiele potrafiła powiedzieć o samorządzie i samorządności. Były jednak osoby, które miały na ten temat sporą wiedzę i ciekawe spostrzeżenia...


 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5772672

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.