Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.02.2010 11:40 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Sztuka jako terapia
W elbląskim Światowidzie działa ośrodek arteterapii, który ma wspierać aktywizację osób niepełnosprawnych i marginalizowanych.

Arteterapia to terapia przy pomocy sztuki. To także wszelkie formy i metody pomocy terapeutycznej, w których wykorzystuje się różne dziedziny lub wytwory sztuki, np. muzykę, rysunek, taniec, literaturę, dramę.

- Organizujemy szkolenia dla pracowników instytucji, organizacji o profilu społeczno-kulturalnym i wolontariuszy - mówi Teresa Miłoszewska ze Światowida. - Mamy bazę twórców niepełnosprawnych z regionu warmińsko-mazurskiego i podejmujemy działania promocyjne na ich rzecz.

Centrum Spotkań Europejskich od lat przygotowuje przedsięwzięcia kulturalne adresowane do osób niepełnosprawnych. Są to np. Letnia Szkoły Edukacji Artystycznej czy Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Odbywają się szkolenia i warsztaty socjoterapeutyczne oraz z arteterapii dla osób z otoczenia niepełnosprawnych.

- Celem ośrodka jest prezentacja dobrych praktyk, promocja idei arteterapii, a także wspieranie integracji. Współpracujemy w tym zakresie z placówkami edukacyjno-wychowawczymi, warsztatami terapii zajęciowej, środowiskowymi domami samopomocy i organizacjami pozarządowymi z Warmii i Mazur - dodaje Teresa Miłoszewska.

Światowid otrzymał właśnie dofinansowanie z Funduszu Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych na projekt Azymut, który ruszy 1 kwietnia i potrwa do 30 września.

Program ma na celu podniesienie kompetencji kadry pracującej z osobami niepełnosprawnymi z naszego województwa, regionu Sztokholmu oraz Obwodu Kaliningradzkiego.

- W instytucjach kultury, placówkach edukacyjno-wychowawczych oraz organizacjach pozarządowych istnieje duża rotacja kadry. Wśród osób pracujących przez długi okres w tak trudnych warunkach, występuje proces wypalenia zawodowego - wyjaśnia Teresa Miłoszewska. - Dlatego doskonalenie umiejętności terapeutów, wprowadzanie nowych form i metod pracy z osobami niepełnosprawnymi jest dla nas jednym z kluczowych zadań.

Uczestnikami projektu będą pracownicy merytoryczni i artystyczni zatrudnieni w instytucjach kultury, nauczyciele, pedagodzy, terapeuci.

Wezmą oni udział w szkoleniach, warsztatach i praktykach. Będą też wizyty studyjne, w czasie których będzie można poznać modele i systemy pracy obowiązujące w Polsce, Szwecji i Rosji.

 

 

Program Azymut jest finansowany z Funduszu Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych - Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11044
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6052306

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.