Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.11.2009 04:56 Miasto:Elbląg Kategoria:KULTURA LUDOWA Autor:E. Jasiukiewicz, MH Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Mistrzowska kultura
Już w najbliższą środę, 11 listopada, w Telewizji Elbląskiej będzie można zobaczyć pierwszy z cyklu reportaży „Ostatni mistrzowie kultury ludowej”. Jego bohaterem jest Adam Kuźma, garncarz z Giżycka. Reportaże powstały w czasie projektu „Ostatni mistrzowie kultury ludowej”, który realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Program rozpoczął się w marcu, a jego uroczyste podsumowanie odbędzie się w czwartek, 19 listopada.

W tym dniu wszyscy, a szczególnie ci, którzy w jakiś sposób są związani z wsią, jej kulturą i pielęgnowaniem jej dziedzictwa, będą mogli uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich, projekcji reportaży, pokazach tańca ludowego, posłuchać najpiękniejszych wierszy i fragmentów prozy o tematyce wiejskiej oraz nagrać swoje wspomnienia i refleksje związane z wsią w Radiowym Studio Wspomnień.

Pierwszy z filmów opowiada o mistrzu garncarskim. Adam Kuźma zajął się garncarstwem 25 lat temu. Miał w tym fachu doskonałego nauczyciela i przewodnika.

Jego teść Aleksander Iwaszkiewicz był cenionym garncarzem, który na Warmię i Mazury trafił z Wileńszczyzny. Adam Kuźma stworzył jednak własny, niepowtarzalny styl…

Film będzie wyemitowany w Telewizji Elbląskiej 11 listopada, po Wiadomościach, a powtórkę będzie można obejrzeć w sobotę, 14 listopada.

Z kolei w środę, 18 listopada, będzie pokazywany reportaż o Waldemarze Majcherze z Olsztyna. To człowiek wielu talentów i zainteresowań, który tworzy bajeczne obrazy na szkle. Można na nich znaleźć m.in. motywy ze słynnych kafli mazurskich.

- Reportaże, których łącznie będzie osiem, będą emitowane co środę, a powtórki - w soboty. Usłyszymy w nich znane głosy elbląskich mediów: Anny Kowalskiej, Miry Stankiewicz, Marty Hajkowicz i Leszka Sobczyńskiego – zapowiada autorka i realizatorka projektu Agnieszka Jarzębska-Grzegorzewska, redaktor naczelna wydawanego przez „Światowid” Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur www.eswiatowid.pl. - Materiały filmowe będzie także można obejrzeć w internecie: na naszym portalu oraz za pośrednictwem Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl.  

 

***

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar

Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas


Patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska i portal kulturaludowa.pl

 

              

Samorząd Województwa

Warmińsko-Mazurskiego

 

                 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11126
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6660950

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.