Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.11.2009 03:34 Kategoria:KULTURA LUDOWA Autor:E. Jasiukiewicz, MH Placówka:Brak
Cenny dar twórczyni ludowej
Mini galeria sztuki ludowej, która w najbliższy czwartek, 19 listopada, zostanie otwarta w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" wzbogaciła się o cenny dar. Do kolekcji dołączy również czepiec warmiński stworzony przez Marię Kwaśniewską, twórczynię ludową z Dąbrowy pod Bartoszycami.

Mini galeria powstała dzięki projektowi „Ostatni mistrzowie kultury ludowej", który od marca realizują: CSE „Światowid" i Stowarzyszenie „Jantar".

Znajdą się w niej prace: Anny Bałdygi - tkaczki z Mazuchówki, Aleksandry Charko - twórczyni pisanek i wyszywanki ukraińskiej z Nowotek pod Elblągiem, rzeźbiarzy Jana Kowalskiego i Marka Kałuży z Iławy, garncarza Adama Kuźmy z Giżycka, Waldemara Majchera z Olsztyna, który specjalizuje się w malarstwie na szkle oraz rzeźbiarza Stanisława Suski ze Sztutowa. Do tej kolekcji dołączy również czepiec warmiński stworzony przez Marię Kwaśniewską, twórczynię ludową z Dąbrowy pod Bartoszycami.

- To niespodziewany i niezwykle szczodry podarunek, bo wykonanie takiego czepca zajmuje 100 godzin, a poza tym taki czepiec jest, po prostu, kosztowny - cieszy się Agnieszka Jarzębska - Grzegorzewska, autorka programu, redaktor naczelna wydawanego przez „Światowid" portalu kulturalnego eswiatowid.pl .

- Warto dodać, że pani Maria jest bohaterką jednego z materiałów filmowych, które powstały dzięki projektowi.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00 w Galerii Nobilis (II piętro CSE „Światowid"). Prezentacja prac twórców ludowych jest częścią czwartkowej imprezy „Wszyscy jesteśmy ze wsi!"

Od godz. 16.00 do18.00 pod hasłem „Wieś inspiruje" zajęcia plastyczne dla dzieci (w tym rysunek, wycinanka i andrzejkowe topienie wosku) poprowadzi Helena Wojciechowska, instruktor CSE. W godz. 17.00 - 19.00, w holu głównym do wspólnej zabawy w rytm muzyki ludowej zaproszą tancerze z zespołu „Młody Elbląg" ( pokazy tańca i strojów, nauka kroków tańca ludowego).

W tym samym czasie, w kameralnej sali kina, będzie można obejrzeć reportaże o twórcach powstałych w ramach projektu „Ostatni mistrzowie kultury ludowej", a w kawiarni Muza (II piętro CSE „Światowid") posłuchać znanych wierszy i fragmentów prozy na temat wsi, które będzie czytać poeta i dziennikarz red. Jarosław Grabarczyk oraz... inne chętne osoby, zaś w studio radiowo telewizyjnym (na poziom - 2, zjazd windą) nagrać swoje wspomnienia i refleksje na temat wsi w „Radiowym Studiu Wspomnień".

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

***

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar

Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas


Patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska i portal kulturaludowa.pl

 

              

Samorząd Województwa

Warmińsko-Mazurskiego

 

                 

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11126
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6660904

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.