Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.08.2009 11:55 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
13. Noce Teatru i Poezji: Godot i jego cień (relacja)
Antoni Libera osobiście znał Samuela Becketta
Antoni Libera osobiście znał Samuela Becketta
Antoni Libera - prozaik, reżyser, ale przede wszystkim tłumacz i od wielu lat niestrudzony propagator twórczości Samuela Becketta był bohaterem drugiego dnia 13. Elbląskich Nocy Teatru i Poezji.

Na spotkanie w Centrum Spotkań  Europejskich Światowid (nowa nazwa Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej) przyszło około trzydziestu osób w różnym wieku, czyli sporo - jak na warunki elbląskie.

Redaktor Krzysztof Masłoń pytał gościa m.in. o jego najnowszą książkę Godot i jego cień, która zrobiła na dziennikarzu „niesłychane wrażenie”, a także o recepcję - obecność i postrzeganie twórczości Becketta w naszym kraju.

Antoni Libera znał mistrza dramatu osobiście i nie tylko przełożył jego utwory, ale też około trzydziestu razy wystawiał je na deskach teatralnych. W opinii red. Masłonia, Libera jest też autorem jednej z najważniejszych, jeśli nie najważniejszej powieści ostatniego dwudziestolecia – Madame.

- Moje zainteresowanie Beckettem nie było na początku świadome, jakby to wynikało z mojej książki (Godot i jego cień – red.). Zaczęło się od najprostszej fascynacji tekstem literackim, tak jak to zdarza się wielu osobom - pisarz mówił też wczoraj o niezwykle ciekawej postaci (np. o tym, że Beckett był wykształcony muzycznie, ale też nie przywiązywał wagi do spraw materialnych i przez większość swego życia żył na skraju ubóstwa) oraz korzeniach światopoglądu autora Czekając na Godota. – Na początku nie rozumiałem, nie byłem w stanie zrozumieć tego, co pisze. Byłem najlepszym w swojej grupie uczniem z religii, Beckett był wychowany w o wiele silniejszym duchu, niż ja, wychowany w rygorystyczny, protestancki sposób i dość szybko tę religię porzucił. Jest jednak uważany za jednego z najważniejszych pisarzy religijnych, w ten sposób, że kto wątpi, bywa bardziej religijny, niż osoby mocno wierzące. Beckett jakby upomina się o jakieś wyższe sfery, o sytuację człowieka, który jest opuszczony…

 

               


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11088
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6185530

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.