Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.08.2009 04:54 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesłana, AJ Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Konstrukcje i okna
Wystawę będzie można zobaczyć w Galerii Stary Ratusz, przy ul. Stare Miasto 33
Wystawę będzie można zobaczyć w Galerii Stary Ratusz, przy ul. Stare Miasto 33
Do obejrzenia rzeźb i rysunków Wojciecha Jasionowicza zachęca Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Wernisaż - pojutrze, w czwartek, 20 lipca.

Wojciech Jasionowicz uprawia rzeźbę, malarstwo i rysunek. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych  w Gdańsku, którą skończył w 1993 roku. Dyplom zrobił w pracowni prof. E. Sitka.

Swoje prace artysta prezentował na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Od dziewięciu lat prowadzi Galerię Mazurski Ogród Sztuk, gdzie realizuje kolejne projekty artystyczne.

Oto, co o wystawie Konstrukcje i okna pisze jej twórca:

"Prace, rzeźbiarskie konstrukcje wzięły swój początek z obserwacji wnętrz, w których się znalazłem przypadkowo i w których przebywam częściej.

Człowiek od dawna poszukiwał schronienia przed anomaliami pogodowymi, atakami innych ludzi, zwierząt, miejsca, gdzie mógłby spotykać się z innymi, bezpiecznie pracować i żyć.

Wnętrza te, z moich obserwacji, były wymyślnie skonstruowane, wyposażone. Zależało to od przeznaczenia, od ludzi, którzy te wnętrza projektowali, od ich majętności wewnętrznej i materialnej. Wnętrza te zależały także od okresów historycznych, które je tworzyły.

W obecnych, współczesnych czasach piony i poziomy budują całe wnętrze mieszkania, w którym jestem zmuszony przebywać. (...)

W rzeźbie trójwymiarowość i opływająca go przestrzeń są dla mnie problemem najistotniejszym. Odszedłem od naśladowania natury w jakiejkolwiek formie. Wyzbyłem się organicznych kształtów w swoich wyabstrahowanych pracach. Staram się jednoznacznie nie wyzbywać wprawy i nawyków rzeźbiarskich i stolarskich.

... Stosując fakturę grubego papieru ściernego próbuję rozedrgać, rozmydlić stojącą przede mną rzeczywistość. Liczne rysy na usłojonej powierzchni, zauważalne tylko z bliska, wskazują na swoistą prawdę tworzenia, narzędzia, na szczerość artystycznej wypowiedzi w pełni zamierzoną.

Wszystkie moje przemyślenia odnoszą się do człowieka żyjącego we wnętrzu. Istnieje również problem człowieka przebywającego we wnętrzu wszechświata, na powierzchni ziemi w otaczającym nas chaosie architektonicznym. (...)

Zasugerowałem tu tylko tematy i przyczyny, jakie mną kierowały do stworzenia takich a nie innych konstrukcji rzeźbiarskich. Jak już wcześniej wspomniałem, słowa nie są w stanie określić potrzeb i oczekiwań. Tylko bezpośredni kontakt z pracami może pobudzić naszą wyobraźnię do refleksji."

Wernisaż w Galerii Stary Ratusz rozpocznie się o godz. 16.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10967
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5897615

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.