Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.08.2009 04:16 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:inf. nadesł. - Lech Brywczyński, AJ Placówka:Wydawnictwo URAN
Magazyn Elbląski nr 12
Magazyn można kupić w elbląskich księgarniach Domu Książki, sklepach sieci Vabank i PSS Społem oraz w siedzibie wydawnictwia Uran
Magazyn można kupić w elbląskich księgarniach Domu Książki, sklepach sieci Vabank i PSS Społem oraz w siedzibie wydawnictwia Uran
Dzieje elbląskich Żydów, elbląskie lotnisko we wrześniu 1939 roku oraz m.in. problemy Polaków mieszkających na Litwie - w księgarniach jest już nowy, dwunasty numer Magazynu Elbląskiego.

Jak zawsze, w Magazynie nie brakuje artykułów na temat dziejów regionu.

Najciekawsze z nich dotyczą niemal zapomnianej dziś historii Żydów elbląskich (autor - Lech Słodownik), z dotąd nie publikowanym zdjęciem wnętrza elbląskiej synagogi, a także roli elbląskiego lotniska w czasie działań wojennych we wrześniu 1939 roku (autor - Edward Jaremczuk). O historycznych, ale także współczesnych problemach Polaków mieszkających na Litwie traktuje artykuł Janusza Dziugiewicza.

Wakacje to czas letnich podróży, dlatego w tym numerze kwartalnika można przeczytać m.in. relację Edwarda Jaremczuka z wyprawy na platformę wiertniczą; uroki rzecznej żeglugi można poznać czytając relację Jerzego Wcisły z rejsu na trasie Berlin - Elbląg, a przeżyć duchową podróż po Żuławach przy lekturze szkicu Katarzyny Laskowskiej o "poetyckim poczuciu Małej Ojczyzny" w poezji Andrzeja Lipniewskiego...

Jak będzie wyglądał Elbląg w roku 2050? - Swój własny obraz przyszłości miasta prezentuje Brigitte Gawron - Strazzer. Oto fragment jej tekstu:

"Na Wyspie Spichrzów odbywają się wszelkie imprezy jeździeckie. Dzisiaj wiadomo już, że dobrym pomysłem było nie zabudowywanie tego terenu, który okazał się idealny dla takich imprez jak cyrk, lunapark, letnie kino, koncerty, tresura psów czy też pokazy ujeżdżania koni i skoki przez przeszkody.

Znalazło się także miejsce dla miłośników średniowiecznej kultury. Dla nich zbudowano małą kopię osady Truso, gdzie istnieje możliwość skorzystania z noclegu i wyżywienia według tradycji Wikingów. (...) Przed katedrą św. Mikołaja znajduje się park z romantycznymi ścieżkami, pergolami i altankami..."

Artykuł ten został zgłoszony do konkursu Moje miasto w roku 2050, który ogłosiła redakcja Magazynu Elbląskiego.

W nowym numerze można przeczytać także o Malborku. Jest wywiad z wiceburmistrzem Jerzym Skoniecznym oraz artykuł o działalności malborskiej biblioteki.

Kwartalnik przynosi także zapowiedź wrześniowych Mistrzostw Europy Kobiet i Mężczyzn w Piłce Siatkowej Na Siedząco. Organizatorem mistrzostw jest Integracyjny Klub Sportowy  Atak.

Magazyn można kupić w elbląskich księgarniach Domu Książki, sklepach sieci Vabank i PSS Społem oraz w siedzibie wydawnictwia Uran, przy ul. Giermków. Cena 10 złotych.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11086
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6147468

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.