Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.08.2009 02:17 Miasto:Malbork Kategoria:Muzea Autor:inf. nadesł. - Magdalena Jeżewska, AJ Placówka:Muzeum Zamkowe w Malborku
Romantyczne Tutti Frutti
Portret Johanna Carla Schultza autorstwa Matthäusa Langusa (1792-1855), Rzym 1826; fot. - mat. prasowe muzeum
Portret Johanna Carla Schultza autorstwa Matthäusa Langusa (1792-1855), Rzym 1826; fot. - mat. prasowe muzeum

Romantyczne widoki zamku krzyżackiego w Malborku, starego Gdańska, Prus, Pomorza, a także Italii i Niemiec od dziś można podziwiać w malborskim Muzeum Zamkowym. Prawdziwą perełką zbioru prac Johanna Carla Schulza jest jednak świeżo odrestaurowany, nieznany wcześniej szerszej publiczności obraz Udzielenie sakry biskupiej księciu Józefowi von Hohenzollern... z katedry we Fromborku.

Johann Carl Schulz to wybitny XIX-wieczny malarz i grafik, prawdziwy pasjonat zabytków.

Wystawa, którą prezentuje Muzeum Zamkowe, opowiada zarówno o twórczości, jak i o życiu tego artysty, gromadzi jego dzieła ze zborów polskich i niemieckich.

Z malborskim zamkiem wiąże Johanna Carla Schultza cykl wyjątkowych prac. To akwarele przedstawiające rekonstrukcję zamku w duchu romantycznym. Jest to połączenie realistycznego obrazu z wizją autora, służące popularyzacji idei odbudowy malborskiego zamku.

 

(Pałac Wielkich Mistrzów od strony zachodniej, akwarela)

Akwarele powstały w latach 1840-1854. Przez ten czas Schulz współpracował z Zarządem Odbudowy Zamku w Malborku - opiniował prace prowadzone podczas XIX-wiecznej restauracji zabytkowego obiektu.

Był już wtedy dyrektorem i profesorem Szkoły Sztuk Pięknych mieszczącej się w Złotej Bramie w Gdańsku. Z pasją utrwalał w obrazach i rysunkach zabytki rodzinnego miasta.

Na wystawie są również prace z albumu, który przyniósł Schulzowi sławę i królewski złoty medal. To cykl Gdańsk i jego budowle w oryginalnych sztychach z geometrycznymi szczegółami i tekstem z lat 1855-1868. Są tu przedstawienia znanych miejsc Gdańska: Dworu Artusa, Złotej Bramy, Kościoła Maryi Panny, św. Jana czy św. Brygidy. Nie brak też widoków tętniących życiem gdańskich ulic: Długiego Targu, Piwnej, Długiej wraz z ich nieodłącznymi elementami: przekupkami, tragarzami, przechodniami.

 

 (Zamek Średni od strony północno-zachodniej)

Johann Carl Schulz to postać zasłużona dla ochrony zabytków. Był rzeczoznawcą berlińskiej komisji do spraw Badania i Konserwacji Zabytków oraz Towarzystwa Starożytności Pruskich w Królewcu.

W 1856 roku był inicjatorem Stowarzyszenia Na Rzecz Zachowania Starodawnych Budowli i zabytków Sztuki Gdańska. Uważał, że szybko rozwijający się Gdańsk XIX wieku traci dawny charakter....

Artysta był miłośnikiem antycznej architektury. Podczas podróży do Italii urzekły go dzieła starożytności, renesansu i baroku, jakie podziwiał w Rzymie. Swój zachwyt uwiecznił w obrazach i rysunkach przedstawiających zarówno chwile pobytu z Florencji, Sieny czy Mediolanu, jak i fascynacje rzymskimi budowlami.

Malborska wystawa pokazuje także widoki z podróży Schultza po Niemczech, Pomorzu i Prusach.

 

(Widok kościoła zamkowego, akwarela)

Prawdziwym rarytasem jest świeżo odrestaurowany, nieznany wcześniej szerszej publiczności, obraz Udzielenie sakry biskupiej księciu Józefowi von Hohenzollern - Hechingen przez biskupa von Hapten w 1818 roku z katedry we Fromborku.

Wystawę zamyka ostatni album artysty Tutti Frutti, w którym raz jeszcze przywołuje widoki z Italii, Niemiec, Gdańska i okolic...

 

(Tekst nadesłany przez Magdalenę Jeżewską z Działu Promocji Muzeum Zamkowe w Malborku) 

 

 

Portret artysty na nowo odkryty. Johann Carl Schulz (1801-1873) artysta znany i nieznany.
Muzeum Zamkowe w Malborku
Wystawa czynna od 8 sierpnia do 11 października
Kurator: Justyna Lijka
 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11044
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6053304

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.