Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.08.2009 10:48 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:IBW, MH Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Konstrukcje i okna
Tylko bezpośredni kontakt z pracami może pobudzić naszą wyobraźnię do refleksji.
Tylko bezpośredni kontakt z pracami może pobudzić naszą wyobraźnię do refleksji.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby i rysunków Wojciecha Jasionowicza pt. "Konstrukcje i okna". Wernisaż odbędzie się 20. sierpnia o godz.16.00 w galerii Stary Ratusz WBP przy ul. Stare Miasto 33.


 

Wojciech Jasionowicz - studiował na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku w latach 1988 - 1993. Dyplom uzyskał w pracowni prof. E. Sitka. Uprawia rzeźbę, malarstwo, rysunek.

Prezentował swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Od 2000 r. prowadzi Galerię Mazurski Ogród Sztuk, gdzie realizuje kolejne projekty artystyczne.

Oto co sam mówi o swojej twórczości:

"Prace, rzeźbiarskie konstrukcje wzięły swój początek z obserwacji wnętrz, w których się znalazłem przypadkowo, i w których przebywam częściej. Człowiek od dawna poszukiwał schronienia przed anomaliami pogodowymi, atakami innych ludzi, zwierząt, miejsca, gdzie mógłby spotykać się z innymi, bezpiecznie pracować i żyć.

Wnętrza te, z moich obserwacji, były wymyślnie skonstruowane, wyposażone. Zależało to od przeznaczenia, od ludzi którzy te wnętrza projektowali, od ich majętności wewnętrznej i materialnej. Wnętrza te zależały także od okresów historycznych, które je tworzyły.

W obecnych współczesnych czasach piony i poziomy budują całe wnętrze mieszkania, w którym jestem zmuszony przebywać....

W rzeźbie trójwymiarowość i opływająca go przestrzeń są dla mnie problemem najistotniejszym. Odszedłem od naśladowania natury w jakiejkolwiek formie. Wyzbyłem się organicznych kształtów w swoich wyabstrahowanych pracach. Staram się jednoznacznie nie wyzbywać wprawy i nawyków rzeźbiarskich i stolarskich.

... Stosując fakturę grubego papieru ściernego próbuje rozedrgać, rozmydlić stojącą przede mną rzeczywistość. Liczne rysy na usłojonej powierzchni, zauważalne tylko z bliska wskazują na swoistą prawdę tworzenia, narzędzia, na szczerość artystycznej wypowiedzi w pełni zamierzoną.

Wszystkie moje przemyślenia odnoszą się do człowieka żyjącego we wnętrzu. Istnieje również problem człowieka przebywającego we wnętrzu wszechświata,na powierzchni ziemi w otaczającym nas chaosie architektonicznym....

Zasugerowałem tu tylko tematy i przyczyny jakie mną kierowały do stworzenia takich a nie innych konstrukcji rzeźbiarskich. Jak już wcześniej wspomniałem słowa nie są w stanie określić potrzeb i oczekiwań. Tylko bezpośredni kontakt z pracami może pobudzić naszą wyobraźnię do refleksji."

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10967
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5901625

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.