Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.05.2009 04:19 Miasto:Giżycko Kategoria:KULTURA LUDOWA Autor:Maciej Kisiel, M. Hajkowicz Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Ostatni mistrzowie kultury ludowej: Adam Kuźma - zobacz!
Kadr z materiału filmowego
Kadr z materiału filmowego

Ostatni mistrzowie kultury ludowej to tytuł projektu realizowanego przez redakcję eSwiatowid. Polega on m.in. na zbieraniu informacji o twórcach z Warmii i Mazur, a także Żuław i Powiśla oraz na promowaniu samych twórców i ich działalności. W ramach projektu powstaną filmy oraz relacje radiowe i prasowe. Pierwszym z prezentowanych twórców jest garncarz Adam Kuźma z Węgorzewa.

- Specjaliści przekazali nam sporo nazwisk, ciekawych wg nich twórców, ponieważ jednak możemy zrealizować tylko kilka filmów. Musieliśmy podjąć decyzję i wybraliśmy twórców, których nazwiska powtarzały się w ich typowaniach ? wyjaśnia Agnieszka Jarzębska, redaktor naczelna Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur www.eswiatowid.pl i autorka projektu.

Chcieliśmy też, by w kolejnych materiałach zaprezentować różne rodzaje twórczości, ceramikę, ale też rzeźbę, haft czy pisankarstwo. Zatem materiały realizowane na Warmii i Mazurach, Żuławach i Powiślu obejmować będą twórców, którzy wpisują się w owe nurty: tradycję ukraińską, wileńską czy tradycję kurpiowską występującą na pograniczu województwa, a także twórców nawiązujących do tradycji warmińskich.

- Z każdym z nich spędzimy cały dzień, będziemy w ich domach, pracowniach, spotkamy się z ich uczniami i przyjaciółmi - zapowiada autorka projektu. Ale projekt to nie tylko realizacja filmów ? to także scenariusze lekcji i mini-galeria sztuki ludowej, która ma stać się stałą ekspozycją Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid w Elblągu.

Twórcy i etnografowie spotkają się z młodzieżą ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych ? mają to być żywe spotkania ze sztuką.- Myślę - tak na dziś - że w tych spotkaniach chodzi przede wszystkim o to, by pokazać dzieciakom i młodzieży, że wszelka twórczość ? tu skupiamy się na ludowej oczywiście ? to jest coś fascynującego, że warto zainteresować się nią, warto poznać swoje korzenie, ale też spróbować samemu tworzyć ? mówi Agnieszka Jarzębska.

Pierwszym z prezentowanych twórców jest garncarz Adam Kuźma z Węgorzewa.

Pan Adam ma za sobą kilkunastoletnie doświadczenie w zawodzie, którego uczył się od teścia Aleksandra Iwaszkiewicza, którego garncarstwa z kolei uczył ojciec, także Aleksander. Ich następca Adam Kuźma reprezentuje dobrą wileńską szkołę garncarstwa.

Ekipa redakcji eSwiatowid odwiedziła jego Pracownie Ceramiczną, która  jest kontynuacją bogatych garncarskich tradycji rodzinnych. W pracowni Pana Adama powstają przede wszystkim naczynia użytkowe np. talerze,wazony i dzbanki. Wszystko w klimacie ludowym.

Zapraszamy na krótką wizytę w pracowni Adama Kuźmy. W materiale filmowym zobaczyć można m.in. koło garncarskie.

 

Zdjęcia, montaż: Maciej Kisiel

***

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar

Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas


Patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska i portal kulturaludowa.pl

Samorząd Województwa

Warmińsko-Mazurskiego

 

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11126
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6652353

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.