Ostatni mistrzowie kultury ludowej to tytuł projektu realizowanego przez redakcję eSwiatowid. Polega on m.in. na zbieraniu informacji o twórcach z Warmii i Mazur, a także Żuław i Powiśla oraz na promowaniu samych twórców i ich działalności. W ramach projektu powstaną filmy oraz relacje radiowe i prasowe. Pierwszym z prezentowanych twórców jest garncarz Adam Kuźma z Węgorzewa.
- Specjaliści przekazali nam sporo nazwisk, ciekawych wg nich twórców, ponieważ jednak możemy zrealizować tylko kilka filmów. Musieliśmy podjąć decyzję i wybraliśmy twórców, których nazwiska powtarzały się w ich typowaniach ? wyjaśnia Agnieszka Jarzębska, redaktor naczelna Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur www.eswiatowid.pl i autorka projektu.
Chcieliśmy też, by w kolejnych materiałach zaprezentować różne rodzaje twórczości, ceramikę, ale też rzeźbę, haft czy pisankarstwo. Zatem materiały realizowane na Warmii i Mazurach, Żuławach i Powiślu obejmować będą twórców, którzy wpisują się w owe nurty: tradycję ukraińską, wileńską czy tradycję kurpiowską występującą na pograniczu województwa, a także twórców nawiązujących do tradycji warmińskich.
- Z każdym z nich spędzimy cały dzień, będziemy w ich domach, pracowniach, spotkamy się z ich uczniami i przyjaciółmi - zapowiada autorka projektu. Ale projekt to nie tylko realizacja filmów ? to także scenariusze lekcji i mini-galeria sztuki ludowej, która ma stać się stałą ekspozycją Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid w Elblągu.
Twórcy i etnografowie spotkają się z młodzieżą ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych ? mają to być żywe spotkania ze sztuką.- Myślę - tak na dziś - że w tych spotkaniach chodzi przede wszystkim o to, by pokazać dzieciakom i młodzieży, że wszelka twórczość ? tu skupiamy się na ludowej oczywiście ? to jest coś fascynującego, że warto zainteresować się nią, warto poznać swoje korzenie, ale też spróbować samemu tworzyć ? mówi Agnieszka Jarzębska.
Pierwszym z prezentowanych twórców jest garncarz Adam Kuźma z Węgorzewa.
Pan Adam ma za sobą kilkunastoletnie doświadczenie w zawodzie, którego uczył się od teścia Aleksandra Iwaszkiewicza, którego garncarstwa z kolei uczył ojciec, także Aleksander. Ich następca Adam Kuźma reprezentuje dobrą wileńską szkołę garncarstwa.
Ekipa redakcji eSwiatowid odwiedziła jego Pracownie Ceramiczną, która jest kontynuacją bogatych garncarskich tradycji rodzinnych. W pracowni Pana Adama powstają przede wszystkim naczynia użytkowe np. talerze,wazony i dzbanki. Wszystko w klimacie ludowym.
Zapraszamy na krótką wizytę w pracowni Adama Kuźmy. W materiale filmowym zobaczyć można m.in. koło garncarskie.
Zdjęcia, montaż: Maciej Kisiel
***
Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar
Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas
Patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska i portal kulturaludowa.pl

Samorząd Województwa
Warmińsko-Mazurskiego
