Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Nasze korzenie
Dzięki kontaktom z twórcami możliwe jest zbieranie dzieł, które znajdą się w mini-galerii sztuki ludowej w Światowidzie
Dzięki kontaktom z twórcami możliwe jest zbieranie dzieł, które znajdą się w mini-galerii sztuki ludowej w Światowidzie
Centrum Kultury Światowid realizuje projekt pod nazwą Ostatni mistrzowie kultury ludowej. Dziś ekipa redakcji eświatowid.pl pojechała do Olsztynka.

Pokazanie aktualnego stanu dziedzictwa kultury ludowej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i byłego województwa elbląskiego, a w szczególności najciekawszych i najważniejszych twórców ludowych – taki cel ma zostać osiągnięty poprzez cykl materiałów filmowych, ale też i scenariuszy lekcji dla młodzieży po zakończeniu działań w ramach projektu, który otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz marszałkowskich Warmii i Mazur.

Jak mówi jego autorka Agnieszka Jarzębska, redaktor naczelny portalu kulturalnego www.eswiatowid.pl, ekipa odwiedziła dotąd pięciu twórców.

- Byliśmy w Giżycku u ceramika Adama Kuźmy, Anny Bałdygi w Mazuchówce, która  zajmuje się tkactwem i plastyką obrzędową, w Iławie u cenionego rzeźbiarza Jana Kowalskiego i jego zięcia Marka Kałuży – także rzeźbiarza – oraz w Sztutowie, na Mierzei Wiślanej u rzeźbiarza Stanisława Suski i w podelbląskich Nowotkach u Aleksandry Charko – podsumowuje dotychczasowe wyjazdy. Dziś jedziemy do Olsztynka, by spotkać się z Waldemarem Majcherem, twórcą ludowym, ale też działaczem Stowarzyszenia Twórców Ludowych – dodaje.

Podczas wizyt, dziennikarka pyta twórców o ich artystyczne pasje, tajniki warsztatu, ale też wspomnienia i refleksje na temat sztuki, życia i oczywiście wsi, wokół której obraca się lub też do której nawiązuje ich codzienna praca.

- Dla mnie to były niezwykłe, bliskie, właściwie intymne spotkania – mówi Agnieszka Jarzębska. Sporo pięknych myśli, uwag i spostrzeżeń, które zostały zarejestrowane przez nasze kamery. Artyści pokazują swoje warsztaty i narzędzia pracy, a także gotowe dzieła. Dziennikarka  rozmawia też z ich przyjaciółmi i ludźmi, którzy wspierają ich działalność.

- W materiałach filmowych pojawią się nie tylko główni bohaterowie - ostatni mistrzowie, są też inni przedstawiciele ludowej sztuki i kultury, etnografowie, dzieci i młodzież oraz pedagodzy – wyjaśnia. - Chcemy nie tylko opowiedzieć niezwykłe – myślę – interesujące historie „ostatnich mistrzów”, ale też pokazać temat tradycji kultury ludowej w kontekście całego regionu: Warmii, Mazur, Żuław i Powiśla.

Podczas realizacji projektu powstają też scenariusze lekcji dla dzieci i młodzieży. Ważnym elementem projektu są spotkania w szkołach, które znajdują się w bliższej lub dalszej okolicy od miejsca zamieszkania twórców. Takie spotkania odbyły się już w II LO w Giżycku, zespole szkół w Wydminach i Gimnazjum nr 2 w Iławie. Z uczniami spotkali się nie tylko sami twórcy, ale też etnografowie. Były to: dr Bożena Beba z Olsztyna, Izabela Szmuc z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Jadwiga Wieczerzak z Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku oraz Krystyna Laskowska z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu.

- Interesuje mnie, czy i na ile ta tematyka jest obecna w szkołach i w jaki sposób ludzie, którzy zajmują się ludową kulturą i sztuką mogą ją promować, szczególnie wśród dzieci i młodzieży – mówi autorka projektu. Dodaje, że zarówno dzieciom, jak i nauczycielom spotkania takie bardzo się podobają, a najbardziej te ich momenty, w których dzieciaki same mogą wziąć do ręki dzieła sztuki, obejrzeć, dotknąć lub też samemu spróbować coś wykonać np. pisankę.

Podczas zajęć w szkołach uczniowie są też zachęcani do tego, by bliżej zainteresować się tematem ludowej sztuki, a także by sami, np. na zajęciach w domach kultury, spróbowali tworzyć, obcować ze sztuką oraz do tego, aby zainteresować się korzeniami swoich rodzin. - Wiem, że wiele osób, także młodych, nosi w sobie negatywny stereotyp wsi – kontynuuje Agnieszka Jarzębska. – Jeśli dzięki spotkaniu z ciekawym twórcą i etnografem, dzięki ciepłym słowom na temat życia i tradycji polskiej wsi, które padły na tych spotkaniach, choć jedno dziecko polubi wieś, zmieni zdanie na jej temat lub jeśli samo mieszka na wsi nie będzie się wstydziło mówić, skąd jest – to będzie dla mnie coś ważnego.

Dzięki wyjazdom i kontaktom z twórcami możliwe jest też zbieranie dzieł, które znajdą się w mini-galerii sztuki ludowej, która jesienią zostanie otwarta w Światowidzie. Są to: ceramika, rzeźby, płaskorzeźby, wyroby tkackie, pisanki ukraińskie oraz wyjątkowe, wyszywane koszule ukraińskie: kobieca i męska. Wyjątkowe, bo męska wyszyta została w latach 20-tych ubiegłego wieku, a drugą wyszyła 15-letnia wówczas, a dziś 78 letnia, Aleksandra Charko. Pierwsze materiały o „ostatnich mistrzach” –  na razie fotograficzne i radiowe – znaleźć można na stronie www.eswiatowid.pl.

***

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar

Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas


Patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska i portal kulturaludowa.pl

 

              

Samorząd Województwa

Warmińsko-Mazurskiego

 

                 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11126
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6652340

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.