Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.06.2009 04:50 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. - Agata Grzegorczyk-Wosiek, AJ Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Nowe szaty c.k. armii
Nieznany właściciel albumu nie uwzględnił chronologii ani numeracji litografii z części pierwszej, ponieważ istotna w układzie albumu była wymowa ideologiczna...
Nieznany właściciel albumu nie uwzględnił chronologii ani numeracji litografii z części pierwszej, ponieważ istotna w układzie albumu była wymowa ideologiczna...
Grafika w służbie ideologii to podtytuł wystawy, która w najbliższy piątek, 5 czerwca, zostanie otwarta w lidzbarskim zamku. Znajdzie się na niej unikalny, niezwykle cenny tzw. „sztuczny album” - zbiór grafik pokazujący fragment historii cesarsko-królewskiej armii austriackiej...

Album składa się z trzech części. Pierwszą tworzy publikacja wydana w Wiedniu, w latach 1850–1852. Zaprezentowano w niej umundurowanie formacji wojskowych c.k. armii.

W części drugiej są powstałe w połowie XIX wieku podobizny austriackich dowódców, z Josephem Radetzkym na czele – zwycięskim dowódcą w bitwach pod Custozą i Novarą z okresu Wiosny Ludów.

Stąd też w albumie część trzecia, w skład której wchodzą przedstawienia pięciu bitew z wojny austriacko-piemonckiej. W jednej z nich – pod Santa Lucia, 6 maja 1848 roku, walkom przyglądał się 17-letni wówczas Franciszek Józef.

Nieznany właściciel albumu nie uwzględnił chronologii ani numeracji litografii z części pierwszej, ponieważ istotna w układzie albumu była wymowa ideologiczna. W wypadku tego wydawnictwa sztuka stała się narzędziem politycznym.

„Twórca” tak skompletował ryciny, by zaakcentować „potęgę” militarną oraz chwałę cesarsko - królewskiej armii i jej dowódców. Układ grafik oddaje klimat tamtej epoki.

Notabene, na cześć głównodowodzącego w wojnie austriacko-piemonckiej Johann Strauss (ojciec) skomponował słynny Marsz Radetzkyego, który do dziś jest grany m.in. podczas koncertów noworocznych przez wiedeńskich filharmoników. Dlatego też nie są tu podkreślone wątki polskie, a - jak podkreślają organizatorzy wystawy - było ich wiele. 

Dowódcą armii piemonckiej - przeciwnikiem Radetzkyego był polski generał i kartograf Wojciech Chrzanowski. W czasie powstania węgierskiego, latem 1849 roku, w bitwie pod Temeszwarem, przeciwnikiem dowódcy armii austriackiej Juliusa Jakoba von Haynau był z kolei Józef Bem, stojący na czele powstańców węgierskich.

Polskich wątków w tej historii będzie można doszukać się podczas trwania ekspozycji - od 5 czerwca do 30 sierpnia, w pomieszczeniu dawnej zbrojowni Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11052
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6086857

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.