Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.05.2009 12:31 Miasto:Elbląg Kategoria:KULTURA LUDOWA Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Ruszył projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej
Zdjęcie z naszej galerii twórców ludowych
Zdjęcie z naszej galerii twórców ludowych
Centrum kultury Światowid rozpoczyna realizację materiałów filmowych o twórcach ludowych z naszego regionu. Dziś, 14 maja, pierwszy wyjazd w teren – do Giżycka, a bohaterem filmu będzie powiązany z tradycją wileńską ceramik Adam Kuźma.

Ostatni mistrzowie kultury ludowej to tytuł projektu, który przygotowała redakcja eSwiatowid, a który realizowany będzie do końca tego roku. Aktualnie zakończony został etap zbierania informacji o twórcach z Warmii i Mazur, a także Żuław i Powiśla.

- Specjaliści przekazali sporo nazwisk, ciekawych wg nich twórców, ponieważ jednak możemy zrealizować tylko kilka filmów musieliśmy podjąć decyzję i wybraliśmy twórców, których nazwiska powtarzały się w ich "typowaniach" – wyjaśnia Agnieszka Jarzębska, redaktor naczelna Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur www.eswiatowid.pl i autorka projektu.

Drugim kryterium był obszar działania twórców ludowych. Jak się okazuje w regionie Warmii i Mazur specjaliści, na przykład etnograf dr Bożena Beba, typują współcześnie obecność kilku tradycji.

- Ogólnie mówiąc chodzi o to, że rdzenni twórcy warmińscy i mazurscy już nie żyją – mówi Agnieszka Jarzębska. - Po II wojnie światowej na tym terenie, jak wiadomo, pojawiła się ludność z innych terenów, która przyniosła ze sobą swoje tradycje. Są też np. twórcy, którzy nawiązują do tradycji warmińskich.

Chcieliśmy też, by w kolejnych materiałach zaprezentować różne rodzaje twórczości, ceramikę, ale też rzeźbę, haft czy pisankarstwo. Zatem materiały realizowane na Warmii i Mazurach, Żuławach i Powiślu obejmować będą twórców, którzy wpisują się w owe nurty: tradycję ukraińską, wileńską czy tradycję kurpiowską występującą na pograniczu województwa, a także twórców nawiązujących do tradycji warmińskich.

- Z każdym z nich spędzimy cały dzień, będziemy w ich domach, pracowniach, spotkamy się z ich uczniami i przyjaciółmi - zapowiada autorka projektu. Ale projekt to nie tylko realizacja filmów – to także scenariusze lekcji i mini-galeria sztuki ludowej, która ma stać się stałą ekspozycją Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid" w Elblągu. Twórcy i etnografowie spotkają się z młodzieżą ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych – mają to być żywe spotkania ze sztuką.


- Myślę - tak na dziś - że w tych spotkaniach chodzi przede wszystkim o to, by pokazać dzieciakom i młodzieży, że wszelka twórczość – tu skupiamy się na ludowej oczywiście – to jest coś fascynującego, że warto zainteresować się nią, warto poznać swoje korzenie, ale też spróbować samemu tworzyć – mówi Agnieszka Jarzębska.

- Twórczość ludowa świetnie nadaje się jako przykład, bo przecież byli to twórcy nieprofesjonalni, którzy to pokochali i w tym się spełniali. Autorka zauważa też, że zainteresowanie młodzieży tematem sztuki ludowej to trudne zadanie i prawdziwe wyzwanie.

- Zrobimy wszystko, co będziemy potrafili, aby sprzedać dzieciom i młodzieży ten temat. Wierzę, że możliwość spotkania z etnografem i twórcą czy dotknięcia jego prac, osobistej rozmowy może być impulsem do tego, by zainteresować się tą niezwykle ciekawą, płynącą z serca twórczością.

 

***

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar

Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas


Patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska i portal kulturaludowa.pl

 

              

Samorząd Województwa

Warmińsko-Mazurskiego

 

                 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11126
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6652374

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.