Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.05.2009 02:21 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Sens mojej twórczości ...
Pace w ceramice
Pace w ceramice
Batik, odlewy w metalu oraz ceramikę zobaczyć będzie można na wystawie pt. Korelacje, która otwarta zostanie 22 maja o godz. 18 w Galerii Nobilis w Centrum Kultury Światowid. Autorką prac jest Ewa Bednarska-Siwilewicz, artysta-plastyk, instruktor CKiWM Światowid.
Na wystawie prezentowane będą cykle prac wykonanych w trzech technikach: ceramice, batiku i metalu. Przewija się w nich motyw postaci, twarzy ludzkiej i maski; pokazują stany emocjonalne, gesty, wyciągnięte dłonie.

- To refleksje na temat ludzkiego życia, trwania i przemijania, a także wiary - mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz.

W pracach ceramicznych szczególnie widoczny jest motyw śmierci - prace nawiązują do słowiańskich urn twarzowych.

- Pokazanie tego motywu od dawna mnie fascynowało, ale nie chciałabym opowiadać i tłumaczyć moich prac ponieważ zależy mi na indywidualnej interpretacji wystawy - dodaje artystka.

Ewa Bednarska-Siwilewicz urodziła się w Stegnie. Ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem, a także pedagogikę na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim na kierunku sztuka.    

Jak mówi decydujący wpływ na jej twórczość wywarła szkoła Kenara oraz możliwość pracy pod kierunkiem artystów i pedagogów: Antoniego Rząsy, Władysława Hasiora, Michała Gąsienicy - Szostaka i Zygmunta Piekacza.

Lubi pracować w różnych materiałach - glinie, metalu, drewnie czy szkle, bo każdy materiał daje inne możliwości twórcze.

Artystka ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe: wystawę indywidualną Inspiracje w Galerii Bonitas (2005) oraz udział w wystawach BWA w Zakopanem (2004, 2008) i w Galerii EL na Salonie Elbląskim (2007). Czynnie uczestniczy też w plenerach, często w roli organizatora, a jako instruktor w centrum kultury prowadzi warsztaty z edukacji artystycznej dla młodzieży, dorosłych i dzieci oraz przygotowuje ogólnopolskie przeglądy i konkursy.

Warta podkreślenia jest także jej praca na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych oraz wkład w tworzenie wystroju wnętrz sakralnych i świeckich. Pani Ewa jest m.in. współautorką elementów zdobiących Kościół Św. Brunona oraz Kościół św. Wojciecha w Sztutowie. Jest także współautorką wnętrza Galerii Nobilis.

- Korelacje to termin zapożyczony z pedagogiki, a oznacza współgranie podobieństwa - wyjaśnia. - Myślę że oddaje sens mojej twórczości.

Wystawę oglądać będzie można w Galerii Nobilis przez najbliższy miesiąc.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11047
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6054784

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.