Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.05.2009 01:31 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Korelacje
Jedna z prac
Jedna z prac

Batik, odlewy w metalu oraz ceramikę będzie można zobaczyć na indywidualnej wystawie Ewy Bednarskiej - Siwilewicz. Wernisaż - 22 maja w elbląskim Światowidzie. Autorka jest artystą - plastykiem i instruktorem Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid.

Na wystawie znajdą się cykle prac wykonanych w trzech technikach: ceramice, batiku i metalu. Przewija się w nich motyw postaci, twarzy ludzkiej i maski, pokazane są stany emocjonalne, gesty, wyciągnięte dłonie...

- To refleksje na temat ludzkiego życia, trwania i przemijania, a także wiary – mówi artystka.

W ceramice szczególnie widoczny jest motyw śmierci – nawiązuje ona do słowiańskich urn twarzowych.

- Pokazanie tego motywu od dawna mnie fascynowało, ale nie chciałabym opowiadać i tłumaczyć moich prac, bo zależy mi na indywidualnej interpretacji wystawy - dodaje Ewa Bednarska - Siwilewicz.

Pani Ewa urodziła się w Stegnie, skończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem, a także pedagogikę na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej oraz studia podyplomowe z zakresu sztuki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Jak mówi, decydujący wpływ na jej twórczość wywarła szkoła Kenara oraz możliwość pracy pod kierunkiem twórców i pedagogów – Antoniego Rząsy, Władysława Hasiora, Michała Gąsienicy - Szostaka i Zygmunta Piekacza.

Ewa Bednarska - Siwilewicz lubi pracować w różnych materiałach: glinie, metalu, drewnie czy szkle, bo „każdy daje inne możliwości twórcze”. Na swoim koncie ma wystawy indywidualne i zbiorowe - wystawę indywidualną Inspiracje w Galerii Bonitas (2005) oraz udział w wystawach BWA w Zakopanem (2004, 2008) i Galerii El na Salonie Elbląskim (2007).

Czynnie uczestniczy też w plenerach, często w roli organizatora, a jako instruktor w centrum kultury prowadzi warsztaty z edukacji artystycznej dla młodzieży, dorosłych i dzieci oraz przygotowuje ogólnopolskie przeglądy i konkursy.

Warta podkreślenia jest także jej praca na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych oraz wkład w tworzenie wystroju wnętrz sakralnych i świeckich.

Pani Ewa jest m.in. współautorką elementów zdobiących kościoły: św. Brunona oraz św. Wojciecha w Sztutowie; współprojektowała także wnętrze Galerii Nobilis w Światowidzie.

- Korelacje to termin zapożyczony z pedagogiki, a oznacza współgranie podobieństw – wyjaśnia. – Myślę, że oddaje on sens mojej twórczości.

Wernisaż w Galerii Nobilis rozpocznie się o godz. 18. Wstęp jest wolny.

Ekspozycja będzie czynna przez kolejny miesiąc.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11047
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6054887

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.