Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.04.2009 12:10 Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:1692 Placówka:Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu
Czekoladowa Wielkanoc po francusku - posłuchaj!

Tegoroczne święta wielkanocne spędzi na Warmii i Mazurach 40-sto osobowa grupa młodzieży z Francji, zaproszona przez Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu. Przy okazji tej wizyty młodzi Francuzi będą mieli okazję zobaczyć jak wyglądają święta w Polsce. Wielkanoc we Francji ma zdecydowanie świecki charakter. Francuzom z którymi rozmawialiśmy kojarzy się wyłącznie ... z czekoladą!


Święta to dla zdecydowanej większości z nas, czas odpoczynku, spotkań z rodziną oraz kultywowania tradycji. Nie wyobrażamy sobie świąt wielkanocnych bez malowania pisanek,święcenia jajek, niedzielnego śniadania czy bez śmigusa dyngusa na koniec.

W tym roku naszym wielkanocnym zwyczajom przygląda się 40-osobowa grupa młodzieży z Albertville we Francji. Młodzież reprezentuje stowarzyszenie „Acamtare” założone przez rodziców utalentowanych artystycznie dzieci. Francuzów zaprosił do Polski: Młodzieżowy Dom Kultury z Elbląga.

Przy okazji tej wizyty młodzi Francuzi mają okazję zobaczyć jak wyglądają święta wielkanocne w Polsce, które różną się od tych obchodzonych w ich kraju. Tam Wielkanoc ma zdecydowanie  świecki charakter. Francuzom z którymi rozmawialiśmy kojarzy się wyłącznie ... z czekoladą! A to za sprawą zwyczaju obdarowywania czekoladowymi  niespodziankami.

Wielka Niedziela to dla nich dzień poszukiwań czekoladek ukrytych przez wielkanocnego zajączka w domowych zakamarkach lub w przydomowych ogródkach. Jest to przede wszystkim zabawa dla dzieci, ale nie tylko. Dorośli też chętnie obdarowują się tego dnia czekoladowymi jajeczkami, barankami czy króliczkami. Robią to na pamiątkę wydarzenia związanego z dzwonami kościelnymi.

Jak głosi znana legenda, dzwony te w Wielki Czwartek poleciały do Rzymu, by oznajmić śmierć Jezusa. Wracając w niedzielny poranek zrzuciły na ziemię czekoladowe jajka. Od tamtej pory w Wielką Niedzielę Francja "tonie " w czekoladzie. A już po słodkim śniadaniu Francuzi zasiadają do świątecznego obiadu i wtedy najważniejszą potrawą jest "un gigot d'agneau" czyli słynny udziec jagnięcy.

W poświąteczny poniedziałek Francuzi wracają do pracy. Nie znają tak popularnego u nas Lanego Poniedziałku, dlatego też młodzi goście z Francji z niecierpliwością, czekają na to by poznać polską tradycję, o której opowiedzieli im koledzy z Elbląga. 

Posłuchaj:

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

 Rozmawiała Marta Hajkowicz

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10967
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5897570

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.