Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.01.2009 01:20 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:Monika Stando, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Na granicy realizmu (wywiad)
Jedna z prac
Jedna z prac
- Twórców, których dzieła podziwiam i do których często powracam, jest wielu. Szczególnie bliscy są mi Giotto, Botticelli, Caravaggio, Rembrandt… - mówi w wywiadzie z Moniką Stando Dariusz Bąk, który pokaże swoje prace w elbląskim Światowidzie.
Przypomnijmy, wernisaż Dariusza Bąka odbędzie się jutro, w piątek, 9 stycznia, o godz. 18, w Galerii Nobilis na II piętrze Światowida.

Monika Stando: Czym dla Pana jest malarstwo?

Dariusz Bąk: Malarstwo jest dla mnie odbiciem rzeczywistości w szerokim tego słowa znaczeniu. Maluję to, co mnie otacza, to, co jest we mnie, a przede wszystkim to, co dotyka mojej wrażliwości i emocje. Moje malarstwo to znaki tworzone przeze mnie. Znaki mojego przeżywania, odczuwania, doświadczeń. To, co budzi we mnie pragnienie malowania, spotykam w mojej codzienności, we mnie samym. Szczególne wspomnienia potrafią kształtować się nawet przez długi czas, aby przybrać postać obrazu. Na wystawie w Światowidzie będzie można obejrzeć prace namalowane całkiem niedawno, chociaż ich szkice powstały kilka lat wcześniej.

Staje Pan przed białym płótnem i już wie, co chce namalować?

Moje obrazy to zarówno znaki ulotnych chwil, które stały się dla mnie szczególne, jak i przedstawienia dotyczące dłuższych okresów mojego życia. Pojęcie szczególne... Odkrywam ten fakt w trakcie powstawania obrazu, intuicyjnie. Wartością dla mnie jest nie tyle efekt końcowy, ile sam proces malowania. Traktuję go jako wewnętrzną przygodę odkrywania siebie, formy i koloru. Uważam, że bez odczuwania emocji, bez współbrzmienia z malowanym obrazem powstałe dzieło nie będzie miało większego znaczenia ani dla odbiorców, ani dla samego twórcy.

Jaki rodzaj malarstwa Pan prezentuje?

Trudno to jednoznacznie zdefiniować, włożyć do konkretnej konwencji twórczej. Najogólniej mówiąc, jest to malarstwo figuratywne, przedstawieniowe, zawierające w sobie realizm, jednak nie dążące do definiowania samego w sobie tego, co mnie otacza, lecz do tego, co jest we mnie. Łączy się to z uproszczeniem realnego świata, a to, co pozostaje, stwarza pewną całość, często prowadzącą do nierealności przedstawienia. Nierealność ta staje się z kolei najprawdziwszą prawdą tego, co jest we mnie. Zatem moje obrazy prezentują w pewien sposób, uproszczony realizm, wynikający z tego, jak go zapamiętałem, pewne intuicyjne deformacje, będące na granicy realizmu. Romantyzm i ekspresja to elementy mojego malarstwa.

Jak długo tworzy Pan swoje dzieła?

Maluję obraz nawet przez kilka miesięcy, intuicyjnie poszukując odpowiedniej formy i koloru, który bardzo rzadko jest kolorem lokalnym, wykorzystanym w sposób formalny. Najczęściej zaczynam tylko jednym szkicem, który jest impulsem, nakreślonym pewnym "momentem twórczym".

Estetyka Pańskich prac?

Podłoża malarskie są dla mnie również ważnym elementem obrazu. Ciężkie płyty, kartony czy płótna wykorzystuję adekwatnie do osiągnięcia zamierzonego efektu, klimatu. Dotyczy to również rozmiarów powierzchni. Moje poczucie estetyki wykracza poza postrzeganie pozostawionych na obrazie włosów pędzla czy ich brak, nierówności faktury i tym podobnych elementów, które dla wielu stanowią wartość nadrzędną.

Ma Pan mistrzów - malarzy, których twórczość inspiruje czy też działa na Pana najsilniej?

Twórców, których dzieła podziwiam i do których często powracam, jest wielu. Wymienię szczególnie mi bliskich. To Giotto, Botticelli - szczególnie w obrazach mitologicznych, Caravaggio, Rembrandt, Bonnard, Lucian Freud, Modigliani, Marc Chagall, a także malarstwo realistyczne Picassa, Rousseau, Magritte’a, Bacon’a, Louis’a Brocquy. Nowosielski, Pągowska... Z rzeźbiarzy - Rodin. Nawiązując do moich inspiracji malarskich pragnę podkreślić, że mam świadomość ich wpływu na moją twórczość, bo są to dzieła, które mnie fascynują i kształtują moją wrażliwość malarską, niemniej jednak nie dążę do bezpośredniego nawiązywania do nich.

Malarstwo Dariusza Bąka będzie można oglądać do 15 lutego. 
 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10992
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5989069

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.