Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.01.2009 12:48 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:IBW, AJ Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Szkoła pejzażu
Pastele podopiecznych Marka Świąteckiego z pracowni, która działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, od dziś, 6 stycznia, będzie można oglądać w Galerii Stary Ratusz. Wernisaż o godz. 17.
Wystawa pokazuje dorobek osób, którym artysta przekazuje swoją wiedzę o trudnej technice pasteli; jak zapewnia, można się jej nauczyć w każdym wieku. Pejzaż jest motywem przewodnim prac plastycznych, które powstają zarówno w plenerze, jak i w pracowni.

Sam Marek Świątecki tak oto zachęca do udziału prowadzonych przez siebie zajęciach:

„Szkoła pejzażu to plenerowe warsztaty plastyczne, to swobodne wyrażanie się przez sztukę, odnajdywanie w procesie autorealizacji własnych niespełnionych pasji i "uśpionych" twórczych ambicji; to także mobilizacja do wyjścia z domu, bycia wśród ludzi i nie zamykania się w sobie. Przebywanie na świeżym powietrzu i kontakt z naturą jest wartością samą w sobie i ma głęboki sens terapeutyczny, sprzyjający czerpaniu z życia radości.

Ostatecznym celem naszych warsztatów w żadnej mierze nie jest "produkcja" pewnej liczby prac plastycznych, chodzi o  zwrócenie uwagi uczestników zajęć na przebieg samego procesu twórczego - od wstępnych przygotowań, od  kontemplacji, poprzez koncentrację uwagi na temacie i jego analizę, decyzje związane z indywidualną projekcją - próby syntezy i ostatecznie zmierzenie się z techniką pasteli.

Kluczem do osiągnięcia zamierzeń projektu jest wstępna, ukierunkowana penetracja miejsca zajęć, zwrócenie uwagi na sprawy istotne - np. kształt drzewa i jego budowę, fakturę trawy, lśnienie wody, światło - jego projekcję, prześwity i odbicia, charakterystyczne elementy architektury itp., itd. Stworzone na zajęciach prace są przede wszystkim podstawą do dalszej rozmowy i twórczej eksploracji.

Nasze warsztaty organizujemy w plenerze, w różnych miejscach, wybranych tematach i interesujących ekspozycjach (las, brzeg rzeki, jezioro, łąka, leśna droga, elementy architektury starego miasta i wsi...). Tym samym zajęcia te stają się często elementem krajoznawczej wycieczki, zwiedzania ciekawych przyrodniczo i architektonicznie miejsc w naszym regionie.

Jeśli jednak jest zbyt zimno lub pogoda nam, po prostu, nie dopisuje "chronimy się" w pracowni plastycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Spotykamy się przy MOK-u, zawsze w niedzielę, w godz. 10.30 - 13.30.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego malowania w plenerze."

Galeria Stary Ratusz
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej mieści się przy ul. Stare Miasto 33.

Wystawa będzie czynna do 22 stycznia.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10979
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5966903

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.