Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.10.2008 03:48 Miasto:Elbląg Kategoria:Stowarzyszenia Autor:inf. nadesłana, AJ Placówka:Brak
Po co nam kolejny mega-sklep?* (list otwarty)
Publikujemy list, który przedstawiciele elbląskich stowarzyszeń reprezentujących małych i średnich przedsiębiorców skierowali do prezydenta Elbląga i radnych.

List podpisali m.in. członkowie Elbląskiej Rady Gospodarczej Żuławy, Gildii Kupców Żuławskich oraz Stowarzyszenia Kupców Elbląskich Manhattan.

Oto pełna treść wystąpienia:

Prezydent Elbląga
Henryk Słonina

"Członkowie stowarzyszeń i organizacji kupieckich Elbląga są zaskoczeni wszczęciem przez władze samorządowe miasta procedury, zmierzającej do wydania pozwolenia na rozbudowę istniejącego centrum handlowego, zawierającego hipermarket Carrefour, na całej powierzchni obecnego parkingu od strony ul. Ogólnej i Płk Dąbka.

Z naszej analizy wynika, że w stosunku do siły nabywczej mieszkańców Elbląga, po zrealizowaniu w ostatnich latach centrów handlowych Leclerc, Kaufland, Carrefour, jak również będących w realizacji obiektów Lidl, kolejnych Biedronek oraz rozwoju sieci franszyzowych, nastąpiło nasycenie miasta powierzchnią handlową.

Skutkiem tego wiele osób prowadzących działalność handlową w mieście było zmuszonych do rezygnacji z działalności bądź jej przeniesienia do innych miejscowości.

Proces ten ulegnie pogłębieniu w przypadku zrealizowania wyżej wymienionej inwestycji. Powstałby ogromny obiekt o zdecydowanie większej powierzchni handlowej, niż obecny.

Uważamy, iż tak duży potencjał handlowy, skupiony w jednym miejscu, spowoduje powstanie "próżni" handlowo - usługowej, a przez to zanik funkcji kulturotwórczej i znaczne osłabienie więzi społecznych w Śródmieściu i w innych częściach miasta.

Istotnym, negatywnym elementem wyżej wymienionego zamierzenia będzie też zmniejszenie wpływów do budżetu miasta z tytułu odpisów od podatku dochodowego i koncesji, a w konsekwencji - zwiększenie w budżecie koniecznych środków na rzecz wsparcia socjalnego dla osób, które utracą dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wystąpią też skutki o charakterze ekologicznym w postaci zwiększenia emisji spalin i hałasu oraz zwiększenie utrudnień w ruchu drogowym.

Stoimy na stanowisku, iż obecny obiekt Carrefour (wcześniej Hypernowa) zrealizowano w oparciu o raporty i opracowania, odnoszące się do innych uwarunkowań w mieście (zdecydowanie mniejsza powierzchnia handlowa, mniejsza liczba samochodów, a tym samym mniejsza koncentracja zanieczyszczeń i hałasu). Realizacja planowanej rozbudowy Carrefoura spowoduje, iż w rzeczywistości powstanie obiekt o zupełnie innych parametrach, niż obecny i w inny sposób oddziałujący na sprawy społeczne, ekonomiczne, ekologiczne, kulturalne, komunikacyjne i inne.

Należy też zauważyć, że planowana zabudowa Modrzewiny dodatkowo zwiększy natężenie ruchu w ciągu ulic Płk Dąbka i Ogólnej.

Wyżej wymienione względy praktyczne jednoznacznie świadczą o konieczności opracowania nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu planowanej inwestycji wraz z wdrożeniem procedury oceny skutków tej inwestycji dla Elbląga.

Oczekujemy, że w przypadku przystąpienia do takiego opracowania, organizacje nasze zostaną uwzględnione jako strona prawna i opiniotwórcza, na co liczymy także jako mieszkańcy Elbląga i wyborcy."

 

*Po co jeszcze jeden mega-sklep? - tytuł pochodzi od redakcji

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5652817

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.