Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.04.2012 01:45 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Patriotyczna majówka

Długi majowy weekend warto poświęcić nie tylko na plażowanie czy grillowanie. 2 maja będziemy obchodzić Święto Flagi, a 3 maja - święto narodowe w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W ostatnich latach programy obchodów rocznicowych, które zwykle obejmowały głównie msze i uroczyste zbiórki z udziałem wojska i pocztów sztandarowych, są wzbogacane o propozycje "dla każdego". Tak też zapowiadają się wydarzenia organizowane w naszym regionie z okazji świąt: Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i 3 Maja.

I tak np. 2 maja w Ełku, na skwerze przy urzędzie miasta, w godz. 12-14, oprócz uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt i odśpiewania hymnu, przewidziano konkursy o tematyce narodowej i miejskiej, malowanie twarzy, rozwieszenie "gigantycznej" flagi narodowej na budynku ratusza, polskie utwory rozrywkowe w wykonaniu chóru Pojezierze, koncert chóru ze szkoły podstawowej nr 4, grochówka, a nawet punkt honorowego dawcy krwi.

W Elblągu, w tych samych godzinach, zostanie zorganizowany happening. W południe, z wieży ratusza przy ul. Łączności zabrzmi hejnał miejski i hymn narodowy, a po nim prezydent miasta i przewodniczący Rady Miejskiej przekażą flagi państwowe czterem szkołom. Następnie uczestnicy spotkania przemaszerują z 50-metrową flagą ulicami: Trybunalską, 12. Lutego i Teatralną na Plac Jagiellończyka. Pochód poprowadzi Orkiestra Wojsk Lądowych z grupą szczudlarzy i gości. A na Placu Jagiellończyka będzie można wziąć udział m.in. w tzw. wielkoformatowych grach, konkursach i zabawach interaktywnych.

W Giżycku Święto 3 Maja zacznie msza w intencji Ojczyzny w sanktuarium św. Brunona, z udziałem kompanii honorowej, wojskowych pocztów sztandarowych, władz samorządowych, związków kombatanckich i społecznych, harcerzy, szkół oraz mieszkańców (godz. 10). W południe na plaży miejskiej odbędzie się festyn pt. Biało-czerwona. W programie: wiązanka marszów wojskowych w wykonaniu orkiestry wojskowej, quizy tematyczne, układanie patriotycznych puzzli, tańce w barwach biało-czerwonych, wypuszczenie 50 gołębi pocztowych jako symbolu pokoju oraz malowanie twarzy w barwy narodowe.

W Elblągu świętowanie także rozpocznie uroczysta msza w katedrze św. Mikołaja na Starym Mieście (godz. 13). Po niej na placu przy katedrze zaplanowano inscenizację historyczną z udziałem aktorów elbląskiego teatru im. Aleksandra Sewruka oraz występy Chóru Kameralnego Pro Musica z Próchnika i Orkiestry Wojsk Lądowych. Będą też gry i zabawy.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5783883

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.