Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Tylko ryby nie mają głosu
O self - adwokaturze można przeczytać na internetowej stronie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
O self - adwokaturze można przeczytać na internetowej stronie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
Wystąpienia self - adwokatów i list otwarty do prezydenta Elbląga i radnych w sprawie mieszkalnictwa chronionego - za dwie godziny rusza konferencja na temat nauki i pracy osób niepełnosprawnych intelektualnie.

W Elblągu są już pierwsi self – adwokaci. To osoby niepełnosprawne intelektualnie, które występują w roli rzeczników własnych spraw i interesów.

Na dzisiejszej konferencji self - adwokaci z koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym przedstawią raport na temat możliwości nauki i pracy niepełnosprawnych Polaków.

W programie są też m.in. wystąpienia przedstawicieli warszawskiej centrali stowarzyszenia i Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

Jak przypomina Krystyna Mrugalska, prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, większość niepełnosprawnych intelektualnie nie jest słuchana, ani traktowana z szacunkiem i ma niewielką kontrolę nad własnym życiem.

„Wielu członków rodzin i profesjonalistów nadal postrzega osoby z niepełnosprawnością intelektualną jak dzieci i nie pozwala im na swobodę w podejmowaniu decyzji (…)- czytamy w zaproszeniu na elbląską konferencję. - Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wierzy, że większość ludzi z niepełnosprawnością intelektualną ma możliwości do tego, by uczestniczyć w życiu społecznym. W interesie wszystkich jest rozwijanie tych umiejętności, aby nie pominąć pozytywnego wkładu osób niepełnosprawnych w różnorodność naszego społeczeństwa”.

Krystyna Mrugalska informuje, że grupy self - adwokatów istnieją już prawie we wszystkich krajach europejskich.

Powstała nawet Europejska Platforma Self - Adwokatów.

Pojawiły się również nowe profesje: osoby wspierające i tzw. facylitatorzy, którzy asystują w autonomicznym rozwoju self - adwokatów.

Konferencja rozpocznie się o godz. 13.30, w sali 301 Urzędu Miejskiego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11126
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6667267

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.